Třebíč

25. 6. 2014 17:17
Třebíč je druhé největší město Kraje Vysočina.
Třebíč
Třebíč | Foto: České dědictví UNESCO

Třebíč leží na řece Jihlavě v jihovýchodní části Kraje Vysočina.

Historie:

Počátky města sahají do 12. století, kdy na jeho místě moravská knížata založila benediktinský klášter, který patřil mezi střediska náboženského života, vzdělanosti a kolonizační činnosti. Nejstarší listina označující Třebíč za město byla napsána v roce 1277.

Před bitvou na Bílé hoře náležela Třebíč k významným střediskům jednoty bratrské. Druhá manželka J. A. Komenského Dorota byla dcerou významného třebíčského činitele jednoty Jana Cyrilla.

Základní údaje

Rozloha: 57,60 km²

Počet obyvatel: 37 324

Kraj: Vysočina

Okres: Třebíč

PSČ: 674 01

Řadu významných změn v životě Třebíče přineslo 19. století. Převažující textilní řemesla (soukenictví, tkalcovství) vystřídala výroba obuvi a zpracování, které se začaly podílet významně podílet na ekonomickém rozvoji města. V 80. letech 19. století byla Třebíč spojena s železnicí, což také napomohlo místnímu hospodářství.

Ve třicátých letech zakoupila společnost Tomáše Bati koželužské závody Budischowski. Firma Baťa pak začala v Borovině stavět dělnické kolonie, známé cihlové dvojdomky, a vytvořila tak velkou část dnešní místní části Borovina.

Za druhé světové války město významně utrpělo a došlo k transportu Židů z Třebíče do koncentračních táborů. V Třebíči také sídlila německá posádka. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byly zestátněny velké třebíčské společnosti a podřízeno centrálním plánům. V 70. letech se začala budovat nová sídliště, školy a další zařízení. Důvodem byla stavba a provoz jaderné elektrárny Dukovany, která se stala jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů regionu.

V současné době žije v Třebíči téměř 40 tisíc obyvatel a její ekonomické zázemí tvoří vedle tradičních oborů, jimž jsou průmysl obuvnický, strojírenský a dřevozpravující, také jedno z nejnovějších odvětví - jaderná energetika.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

V Třebíči se nachází mnoho zajímavých míst. Židovské město a bazilika svatého Prokopa byly v roce 2003 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Na levém břehu řeky Jihlavy, na místě zvaném Židy či Zámostí, se rozprostírá jedna z největších evropských židovských čtvrtí. K zajímavostem města patří největší věžní hodiny ve střední Evropě.

Třebíč, židovské město - pohled na baziliku sv. Prokopa a židovské město - Havlíčkovo nábřeží
Třebíč, židovské město - pohled na baziliku sv. Prokopa a židovské město - Havlíčkovo nábřeží | Foto: Lenka Matoušková

Kulturní vyžití v Třebíči zajišťuje nově otevřené Divadlo Pasáž na Masarykově náměstí, kino Pasáž a Národní dům. Město se snaží navázat na své židovské kořeny a od roku 2003 pořádá festival, které v současné době nese název Třebíčský židovský festival. Každoročně se zde také koná hudební festival Zámostí, Třebíčský Zvonek nebo folklorní slavnosti Třebíčské Bramborobraní.

V prostorách bývalého zámku se nachází Muzeum Vysočiny Třebíč. Ve městě je také Galerie Malovaný dům v Malovaném domě a galerie v Zadní synagoze, výstavy se konají i v kulturním centru náležícím k divadlu Pasáž.

Instituce v Třebíči:

Okresní soud v Třebíči se nachází v Bráfově ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Městský úřad Třebíč tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Třebíči se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Kraj Vysočina. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Třebíči kontaktní pracoviště.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy