Sydney

1. 12. 2014 10:21
Nejrozlehlejší a nejlidnatější město Austrálie, které však není jeho hlavním městem, nabízí od každého trochu.
Sydney
Sydney | Foto: Thinkstock

Najdete zde monumentální architekturu, multikulturní gastronomii, pláže, útesy, vždy zelené zahrady i krásný záliv. Sydney prostě nemůže nikoho zklamat.

Sydney se nachází na jihovýchodě Austrálie, ve spolkovém státu Nový jižní Wales, u pobřeží Tasmanova moře. Rozpíná se kolem zátoky Port Jackson, která je obklopena členitým pohořím. Sydney se někdy přezdívá „světové město“, čemuž zřejmě porozumíte, až sem osobně přijedete. Město je totiž opravdu centrem módy, umění, kultury, vzdělávání, turismu i moderní architektury. Tomu odpovídá například i fakt, že se zde v roce 2000 konaly letní olympijské hry. Nejoblíbenějším sportem je kriket a ragby, mnoho turistů i místních ale v létě míří především na pláže se surfem v podpaží.

Sydney - základní informace

Název: Sydney          

Stát: Austrálie

Počet obyvatel: 4 000 000

Rozloha: 2 037 km²

Nadmořská výška: 3 m.n.m.

Hustota obyvatel: 1 954 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +612

Nejznámější pláží v Sydney je Bondi beach, asi kilometrový úsek s bílým pískem, který láká statisíce návštěvníků nejen v letním období, ale také například na Vánoce. Díky přítomnosti menšin z celého světa je i místní gastronomie multikulturní. A tak narazíte na levné, ale i kvalitní sushi, thajské jídlo, čínskou kuchyni nebo rybí a mořské speciality. Za zábavou můžete vyrazit do čtvrti Darling Harbour dopravním prostředkem monorail. Narazíte zde na největší promítací plátno na světě, které má 25 metrů na výšku a 35 metrů na šířku, nebo na místní akvárium.

Na východním břehu Lavender Bay se již od roku 1935 nachází Luna Park plný horských drah, který je bohužel kvůli stížnostem na hluk otevřen jen při výjimečných příležitostech. V Homebush Bay zase najdete Sydney Olympic Park se sportovními městečky, který dnes slouží jako rekreační oblast.

Historie

Archeologické nálezy na místě dnešního Sydney potvrzují výskyt původních obyvatel, tzv. aboriginců, již před 30 000 lety. Žili zde rozdělení do čtyř kmenů a celá populace čítala cca 8 000 lidí. Fungovali zde pokojně až do doby, kdy zde v roce 1770 připlul kapitán James Cook a dnešní Port Jackson zakreslil do svých map. V roce 1788 ke břehům Botany Bay dorazilo jedenáct lodí First Fleet v čele s kapitánem Arthurem Phillipem, který zde založil kolonii vězňů. Botany Bay však nelákala pouze britské mořeplavce, v roce 1788 se zde objevila také francouzská expedice Jeana-Françoise de La Pérouse.

V letech 1810-1821 vytvořil guvernér Lachlan Macquarie první předpoklady pro rozvoj civilizace, zasloužil se o rozvoj křesťanství a vzdělání a nechal postavit ulice, mosty, přístavy a veřejné budovy. Ve 30. a 40. letech 19. století přicházelo do Sydney více a více přistěhovalců z Velké Británie a Irska, město se začalo rozrůstat a rozmach pokračoval zlatou horečkou v 60. letech, která trvala až do 30. let 20. století, kdy do vzrůstající ekonomiky zasákla Velká hospodářská krize. Navzdory tomu byl v roce 1932 kvůli špatné dostupnosti okolní krajiny postaven Sydney Harbour Bridge.

V průběhu druhé světové války město utrpělo jen několik málo škod ze strany japonských ponorek. Po válce přišlo do města mnoho emigrantů, zejména z asijských států, a v 70. a 80. letech začala výstavba výškových budov, které zde tak trochu nepatřičně vyčnívají mezi starými viktoriánskými budovami. Největšími nepřáteli Sydney v moderní historii jsou ničivé požáry, písečné bouře a rasově motivované střety obyvatel.

Turistické zajímavosti

Nejen ze všech pohlednic a kalendářů v obchůdcích se suvenýry, ale z každého svazku klíčů, trička a reklamního spotu na vás bude útočit budova opery v Sydney. Jde bezesporu o jednu z nejvýznamnějších turistických zajímavostí, po pár dnech už jí ale popravdě budete mít plné zuby. Stavba byla navržena v roce 1956 dánským architektem Jørnem Utzonem a nachází se přímo v přístavu Port Jackson. Podle zadání měla budova disponovat dvěma sály pro celkem 4 200 diváků. Po několika těžkostech a odstoupení samotného architekta byla stavba dokončena v roce 1973 a namísto původních sedmi stála celých 102 milionů dolarů. Dnes má sálů pět, v jednom z nich jsou umístěny největší mechanické varhany na světě s 10 tisíci píšťal, a její tvar má podle slov autora připomínat rozkvět pomeranče.

Foto: Wikimedia Commons

Další lahůdkou je Harbour Bridge postavený za Velké hospodářské krize. Je možné vystoupat na jeho pilíř nebo vrchol mostní konstrukce, což vám zprostředkuje úchvatný výhled na město a přístav. Krásný výhled zajistí také Sydney Tower, kde se nachází plošina pro návštěvníky a dvě otočné restaurace. Měří 302 metrů. Chvilku oddechu pak nabídnou Royal Botanic Gardens otevřené v roce 1816 a dnes se nacházející kousek od budovy Opera House. Jejich rozloha přesahuje 30 hektarů a obsahují například zoologickou zahradu, růžový sad, orientální zahradu nebo pavilon kapradin.

Počasí

Sydney se nachází v subtropickém pásu, který zajišťuje teplá léta a studené zimy s vydatnými dešťovými přeháňkami v průběhu celého roku. Nejteplejším měsícem je zde leden, kdy se teploty pohybují okolo 24 stupňů, v zimě teplota málokdy klesne pod 5 stupňů. Sněhové srážky jsou zde opravdu ojedinělé, naposledy byly zaznamenány v roce 1836. Pro Sydney je typické střídání velkého sucha a požárů a na druhé straně velkých bouří a záplav.

 

Právě se děje

Další zprávy