Slaný

27. 1. 2015 23:40
Slaný se nachází v okrese Kladno ve Středočeském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: ŠJů

Slaný leží na Červeném potoce a dominantou města je Slánská hora.

Historie:

Osada vznikla na důležité obchodní stezce, která vedla z Žatce a Loun do Prahy. Tady, nedaleko slaného pramene, u brodu Červeného potoka, zřídili ostrovští benediktini špitál a nejspíš tu roku 1136 postavili chrám sv. Gotharda.

Základní údaje

Rozloha: 35,11 km²

Počet obyvatel: 15 300

Kraj: Středočeský

Okres: Kladno

Starosta: Pavel Zálom

PSČ: 274 01

První dochovaná zmínka o Slaném pochází z roku 1239. Data o povýšení Slaného na město jsou dvě - 1295 a 1305. Husitské války vtáhly město do proudu svých událostí od samého počátku. Slaný byl dokonce považován za jedno z pěti vyvolených měst (spolu s Plzní, Klatovy, Louny a Žatcem), které měly v nadcházejícím konci světa uniknou zkáze. Slaný byl nejprve součástí pražského městského svazu, později přešel k táboritům. Město i po husitských válkách patřilo k umírněnému utrakvistickému proudu.

Slánští se roku 1618 účastnili protihabsburského povstání a hostili ve svých hradbách rodinu "zimního krále" Fridricha Falckého. Po porážce stavovského odboje nastal zlom v dějinách královského města, z něhož se na dlouho stalo město poddanské. Panovník totiž prodal Slaný rodu Martiniců, který sídlil v nedalekém Smečně. Za třicetileté války pak bylo město poškozeno pobytem válčících armád.

Během druhé poloviny 17. století získal Slaný barokní ráz. Následující dvě století se nesla v duchu hospodářského rozvoje města. Stoupl zájem o „slánský pramen“, v jehož blízkosti byly otevřeny malé lázně, které se však dlouho neudržely. Druhá polovina 19. století přinesla i hluboké ekonomické přeměny, které souvisely s objevem uhlí. Pod Slánskou horou byl na malém ložisku otevřen důl Caroli, který těžil od roku 1830 do konce století. V letech 1836 – 1842 byla ve Slaném vybudována továrna na předení bavlny. V jejím sousedství vznikl spojením dvou dílen průmyslový gigant strojírna Bolzano. V roce 1873 bylo město napojeno na železniční síť (Pražsko-duchcovskou dráhu).

Roku 1884 si Slaný dekretem od Františka Josefa I. opět upravil jméno na "královské město Slaný". Za první republiky se však přídomku "královské" zřekl. Největší proměnou prošlo město v sedmdesátých letech 20. stolet, kdy byly některé čtvrti zbořeny a došlo k výstavbě panelových sídlišť.

V 90. letech si Slaný do názvu opět připsal přídomek "královské" a na začátku 21. století byla zahájena revitalizace centra. V roce 2006 město hostilo setkání prezidentů Visegrádské čtyřky (ČR, Maďarsko, Polsko, Slovensko).

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Miaow Miaow

Historické jádro Slaného je městskou památkovou zónou. Město vznikalo v hranicích, které dosud zachovala zástavba historického jádra dnešního Slaného. Náměstí i průběh ulic zůstaly v této části prakticky stejné jako ve středověku. Z původního městského opevnění se dochovala Černá bašta a z bran zůstala do dneška jen jediná - Velvarská brána z 15. století, která se nachází nedaleko historického Masarykova náměstí. Nejvýznamnější sakrální památkou města je gotický kostel sv. Gotharda, který byl prohlášen kulturní památkou České republiky.

Slaný návštěvníky láká také na kulturní akce. Koná se zde například Západoslovanský folklorní festival nebo open air festival Valník.

Instituce ve Slaném:

Městský úřad Slaný tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Slaný patří do obvodu Okresního soudu v Kladně. Odvolacím soudem je Krajský soud v Praze.

Odkazy na oficiální stránky a konakty.

Ve Slaném se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Středčeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má ve Slaném kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy