Rio de Janeiro

7. 7. 2014 13:35
Rio de Janeiro, druhé největší brazilské město, láká na obrovskou sochu Krista, polonahé tanečnice samby, karneval a pláže s bílým pískem ročně statisíce turistů.
Foto: Thinkstock

A to navzdory tomu, že jde ve skutečnosti o místo s jednou z nejvyšších kriminalit na světě.

Rio de Janeiro bylo až do roku 1960 hlavním městem Brazílie. Poté jej na tomto postu vystřídala Brasília. Město je proslulé svými kilometry dlouhými plážemi s bílým pískem (nejznámější je Copacabana a Ipanema), proto se mu přezdívá „cidade maravilhosa“ (úžasné město).

Původní obyvatelstvo (carioca), je náležité pyšné na všechny aspekty spojené s jejich národností, a to včetně chudinských čtvrtí (favel), ve kterých dnes bydlí bezmála čtvrtina populace. Favely nejsou oficiálně uznány součástí města, proto nemají ani legální přístup k energiím. Největší z nich mají až 200 000 obyvatel a těmto místům je dobré se po setmění vyhýbat.

Město je dále proslaveno sambou a především karnevalem, trvajícím zhruba dva týdny a konajícím se na přelomu února a března. Brazilci se již rodí s talentem výborně tancovat, a tak je karneval skutečnou přehlídkou krásných kostýmů, alegorických vozů a nádherných těl. Součástí festivalu je také soutěž tanečních škol samby. Možná stejně jako karneval a sambu milují Brazilci fotbal.

Sport

V Riu se nachází jeden z největších fotbalových stadionů světa s názvem Maracanã, který byl postaven v roce 1950 pro mistrovství světa, kdy v něm zápasy sledovalo až 200 000 tisíc fanoušků. V současné době je stadion, místními přezdíván jako „chrám bohů“, zrekonstruován pro potřeby Mistrovství světa ve fotbale 2014.

Od 5. do 21. srpna proběhly v Riu XXXI. olympijské hry, které byly první olympiádou na Jihoamerickém kontinentu. Rio jakožto hostitelské město bylo vyhlášeno 2. října 2009 na třináctém olympijském kongresu v dánské Kodani.

Olympiáda v Riu byla rekordní jak počtu sportovců, tak i v počtu zemí, které se jí zúčastnily. Celkem mezi sebou soutěžilo 11 303 sportovců z 206 zemí, mezi kterými byli i premiéroví účastníci Kosovo a Jižní Súdán. Ve 28 sportech se rozdělilo celkem 306 sad medailí a hry se odehrály na celkem 35 sportovištích, situovaných především na okraji západní části Ria v Barra da Tijuca.

Kvůli viru zika, který mimo jiné způsobuje mikrocefalii u novorozenců a který je přenosný z matky na plod, a kvůli jeho možnému rozšíření po celém světě se z her v Riu omluvila řada sportovců. Z českých reprezentantů lze uvést např. tenistu Tomáše Berdycha a tenistku Karolínu Plíškovou.

Olympijské hry také poškodila dopingová aféra ruských sportovců, kterým před zahájením her hrozilo vyloučení celého národního olympijského týmu. Nakonec došlo kvůli systematické podpoře dopingu pouze k vyloučení ruského atletického svazu.

Historie

Základní informace - Rio de Janeiro

Název: Rio de Janeiro

Stát: Brazílie

Počet obyvatel: 6 200 000

Rozloha: 1 260 km²

Nadmořská výška: 0 – 1 021 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 781 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +55 21

Celý název města je São Sebastião do Rio de Janeiro a v podstatě znamená lednovou řeku. Bylo založeno v roce 1565 portugalským generálním guvernérem Brazílie Men de Sá při přípravě na útok na francouzskou pevnost Forte Coligny v zátoce Guanabara, kde se dnes Rio nachází. Portugalci a Francouzi spolu o toto město bojovali téměř deset let, posléze přestalo být pro Portugalce zajímavé, ovšem až do roku 1720, kdy zde bylo nalezeno zlato a diamanty a z města se tak stal hlavní přístav, odkud se tyto kovy přepravovaly.

V roce 1763 se tak z Ria de Janeira stalo hlavní město portugalské kolonie. Když Napoleon napadl Portugalsko, nechal právě do brazilského Ria vystěhovat celou královskou rodinu a udělal z něj jediné hlavní město Evropy, i když se samo o sobě v Evropě vůbec nenacházelo.

V roce 1822 se Brazílie osamostatnila a z Ria se stalo centrum monarchie. Na toto historické období však Brazilci rádi vzpomínají, proto odkaz na něj naleznete v názvem mnoha restaurací a dalších turisticky oblíbených míst.

Turistické zajímavosti

Socha Krista nad Rio de Janeirem měří o více než šest metrů více, než socha plánovaná v Prešově.
Socha Krista nad Rio de Janeirem měří o více než šest metrů více, než socha plánovaná v Prešově. | Foto: Wikipedia Commons

Když se řekne Rio de Janeiro, vybaví se každému obrovská socha Krista vyčnívající nad městem. Ve skutečnosti se jedná o 30 metrů vysokou sochu Krista Vykupitele (Cristo Redentor) stojící na osmimetrovém podstavci, vážící 1 145 tun. Stojí na 710 metrů vysoké hoře Corcovado a každých 30 minut k němu jezdí malý vláček. Sochu si v roce 1921 objednala brazilská arcidiecéze a zhotovena byla podle francouzského sochaře polského původu Maximiliena Paula Landowského. Slavnostně odhalena byla v roce 1931 jako památník brazilské nezávislosti na Portugalsku. V roce 2007 byla zařazena mezi sedm divů světa.

Dalším symbolem města je 395 metrů vysoká hora Păo de Açúcar, jinak nazývána jako cukrová homole, na kterou vede moderní lanovka a je z ní nádherný výhled na celé město. Kromě toho je doslova rájem horolezců, nabízí kolem padesáti cest různých obtížností.

Zajímavý zážitkem je jízda rozvrzanou tramvají historickou čtvrtí Santa Teresa. Místní obyvatelé za jízdy nastupují i vystupují a to nehledě na to, že tramvaj mnohdy projíždí skutečně strmými uličkami krásné koloniální části města.

Počasí

Město leží na opačné polokouli, takže je zde léto v období našeho prosince až března a zima v našich letních měsících. Rio de Janeiro se nachází v tropické oblasti, proto zde teploty v letních měsících často stoupají k 40 stupňům, i když jsou na plážích na jihu města tlumeny chladným větrem od oceánu. V zimě se zde teploty pohybují od 17 do 26 stupňů.

 

Právě se děje

Další zprávy