Nový Jičín

19. 8. 2014 15:20
Nový Jičín je okresní město v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Nový Jičín leží na řece Jičínce asi 34 kilometrů jihozápadně od Ostravy.

Historie:

První písemná zmínka o Novém Jičíně pochází z roku 1313. Od počátku 14. století vlastnil město rod Kravařů. Nejvýznamnější období je však spjato s Žerotíny.

Základní údaje

Rozloha: 44,71 km²

Počet obyvatel: 23 731

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Nový Jičín

Starosta: Jaroslav Dvořák

PSČ: 741 01

V 16. století zažilo město období hospodářského rozkvětu a rozvíjela se zejména řemeslná výroba. Nový Jičín bohatl díky vaření piva a soukenictví a stal se druhým nejvýznamnějším městem soukenické výroby na Moravě. Toto příznivé období přerušila až třicetiletá válka (1618 až 1648), během níž byl Nový Jičín několikrát vypleněn. Od druhé poloviny 17. století válečné a náboženské rozbroje utichly, a tak mohlo opět dojít k rozvoji řemesel a obchodu, v nichž opět přvažovalo soukenictví.

Devatenácté století bylo i v Novém Jičíně spojeno s počátky průmyslu. V roce 1832 vznikla ve městě první textilní továrna. Pro hospodářství Nového Jičína byla významná také výroba bryček, které se označovaly jako „Nojtičanky“. Tyto bryčky se vyvážely až do Ruska a zmiňuje se o nich i Tolstoj ve svém světoznámém díle Vojna a mír. Roku 1847 nedaleko Nového Jičína, přesněji přes Jeseník nad Odrou, projel první vlak, novojičínští obyvatelé si však výstavbu železnice ve městě dlouho nepřáli. První vlak proto přijel do Nového Jičína až v roce 1880.

Po vzniku Československa patřil Nový Jičín mezi města s převahou německého obyvatelstva. V roce 1938 byl na základě mnichovské dohody připojen k nacistickmu Německu. Po druhé světové válce došlo k odsunu Němců a do svých domovů se vrátila řada Čechů, kteří zde žili před válkou, a společně s nimi přicházeli noví obyvatelé z různých oblastí Čech, Moravy a Volyně.

Po roce 1948 byl nedostatek bytů ve městě řešen masovou výstavbou panelových domů v okrajových částech města, z nichž vyrostla dvě nová sídlště. Historické jádro si však naštěstí zachovalo svou podobu a od roku 1967 je městskou památkovou rezervací.

Roku 2001 byl Nový Jičín vyhlášen Historickým městem roku.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Nový Jičín se může pochlubit raritou - pravidelným čtvercovým náměstím s podloubím, jež nese název Masarykovo náměstí, kde se nachází renesanční dům Stará pošta a kašna. Mezi významné památky města patří renesanční Žerotínský zámek ze 16. století nebo zbytky hradeb ze 16. století s nárožní Farskou baštou z roku 1613.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Město nabízí také kulturní vyžití. Na Masarykově náměstí se každoročně koná "Novojičínské léto" plné koncertů a jiných představení. Letní sezónu pak každý rok uzavírá "Slavnost města Nový Jičín", jejíž součástí je slavnostní historický průvod vojáků a představitelů původních obyvatel Nového Jičína. Celé náměstí se přenese do středověku a návštěvníci můžou vidět, jak se v dřívějších dobách bojovalo, bavilo a žilo.

Instituce v Novém Jičíně:

Městský úřad Nový Jičín tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soudNovém Jičíně se nachází v Tyršově ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Novém Jičíně se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Novém Jičíně kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy