Neratovice

27. 12. 2014 23:53
Neratovice jsou město v okrese Mělník ve Středočeském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Hynek Moravec

Neratovice leží na řece Labi v Polabské nížině asi 20 kilometrů od Prahy.

Historie:

První písemná zpráva o Neratovicích pochází z r. 1227. Tehdejší Neradice byly zapsány jako poddanská ves kapitule sv. Václava na Hradě pražském i kláštera sv. Jiří v Praze.

Související wiki

Rozloha: 20,01 km²

Počet obyvatel: 16 415

Kraj: Středočeský

Okres: Mělník

Starosta: Lenka Mrzílková (Neratovice jinak)

PSČ: 277 11

V druhé polovině 14. století se Neradice se svým poplužním dvorem stávají majetkem pražského arcibiskupství. Během třicetileté války (1618 až 1648) zdejší kraj postihlo několikrát válečné běsnění a Neratovice byly zpustošeny. K výraznému rozvoji Neratovic došlo až v 19. století. Rozmach je spojen zejména s železniční dopravou. V roce 1865 projel obcí první vlak po Turnovsko – Kralupské trati. V sedmdesátých letech se na ni napojila trať z Prahy a bylo postaveno nádraží.

Roku 1880 se Neratovice oddělily od Lobkovic a stály se samostatnou obcí. Na konci devadesátých let byla uvedena do provozu železnice do Brandýsa nad Labem. Roku 1900 vznikla továrna V. B. Goldberg a zeť na výrobu oleje, degrasu, mýdla a svíček (pozdější podnik Lachema) a v roce 1905 byla založena továrna na výrobu chemikálií, zvláště čpavku (pozdější podnik Spolana).

Na začátku 20. století se v Neratovicích rozvíjel obchod, živnosti i řemesla. Vznikla vilová zástavba a Neratovicko se stalo rekreační oblastí, zejména pro obyvatele Prahy. V roce 1936 byly Neratovice povýšeny na městys. Za druhé světové války zde Spolek pro chemickou a hutní výrobu začal budovat velký podnik pro těžkou chemii. Z něj v padesátých letech vznikl samostatný národní podnik SPOLANA Neratovice. V roce 1957 se Neratovice stali oficiálně městem a byly k nim postupně přidruženy obce Libiš, Byškovice, Lobkovice, Horňátky, Mlékojedy a Korycany. V součinnosti se Spolanou se intenzivně buduovala panelová sídliště a do Neratovic začalo přicházet nové obyvatelstvo.

Po roce 1989 se provázanost města a továrny postupně vytrácí a hospodářská struktura města se začíná měnit. Neratovice se nově snaží orientovat i na cestovní ruch.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Zákupák

Pro návštěvníky jsou nejpřitažlivější neratovickou částí Lobkovice na jihovýchodním okraji města se zachovalým vesnickým charakterem. Na místě lobkovické tvrze ze 14. století byl roku 1679 zbudován zámeček, později ještě upravovaný. V 19. století náležel několik desítek let rodině politika a historika Františka Palackého, který zde často pobýval a v letech 1852 až 1860 pracoval na dějinách národu českého v Čechách a na Moravě. Později zde žil jeho syn, geograf Jan Palacký. Oba jsou pohřbeni na lobkovickém hřbitůvku. Dominantu hlavního náměstí v Neratovicích tvoří kaple sv. Vojtěcha z druhé poloviny 17. století, v jehož základech je prý uložen kámen, u kterého byl svatý Vojtěch okraden.

Tradiční neratovickou akcí je jazzový festival, což je největší český festival tradičního jazzu a swingu.

Instituce v Neratovicích:

Městský úřad Neratovice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Neratovice patří do obvodu Okresního soudu v Mělníku. Odvolacím soudem je Krajský soud v Praze.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Neratovicích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Středočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Neratovicích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy