Lanškroun

24. 6. 2015 19:49
Lanškroun je město v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Lehotsky

Lanškroun leží na východě Čech v podhůří Orlických hor. Město se nachází v údolí řeky Moravské Sázavy.

Historie:

Lanškroun byl založen ve 2. polovině 13. století v souvislosti s královskou kolonizační činností jako hlavní ekonomické centrum panství.

Základní údaje

Rozloha: 20,64 km²

Počet obyvatel: 10 083

Kraj: Pardubický

Okres: Ústí nad Orlicí

Starosta: Radim Vetchý

PSČ: 563 01

První dochovaná písemná zmínka o Lanškrouně pochází z roku 1285, kdy jej od českého krále Václava II. převzal Záviš z Falkenštějna. Od roku 1304 byl Lanškroun součástí majetku Zbraslavského kláštěra, později litomyšlského biskupství (1358). Litomyšlský biskup Petr Jelito založil na konci 14. století v Lanškrouně augustiniánský klášter. Po husitských válkách v 15. století získali Lanškroun Kostkové z Postupic. Od roku 1507 městu vládli Pernštejnové s výjimkou třinácti let, kdy město spravovali páni z Boskovic. Za vlády pánů z Postupic a poté Pernštejnů získal Lanškroun řadu významných privilegií. Dalšími vlastníky města byli Hrzánové z Harasova a po bitvě na Bílé hoře přešel Lanškroun do rukou Lichtenštejnů.

V době třicetileté války (1618 až 1648) bylo město poničeno švédskými a císařskými vojsky. Po ní do Lanškrouna přicházeli němečtí osadníci, kteří zde prosadili německou správu. Postupem času docházelo k hospodářskému a kulturnímu rozvoji města. Na přelomu 17. a 18. století byla dokončena stavba knížecího pivovaru a ve druhé polovině 19. století vznikla řada významných podniků, jejichž rozvoj je spojen především s výstavbou železnice, která byla dokončena roku 1885.

Postupem času došlo ve městě k vzestupu německého nacionalismu. Lanškrounští Němci odmítli uznat nové vzniklou Československou republiku. Byla zde vytvořena německá národní rada, která se hlásila k provincii Deutsch-böhmen. Teprve po zásahu vojenského oddílu z Vysokého Mýta v listopadu 1918 byl Lanškroun donucen uznat svrchovanost nového státu. Po Mnichovu 1938 byl Lanškroun připojen k nacistickému Německu. Období odtržení Lanškrouna od Československa skončilo 9. května 1945, kdy město obsadily oddíly Rudé armády. Poválečný odsun Němců z Lanškrouna byl dokončen 31. 10. 1946.

Po roce 1945 se Lanškroun vyvíjel jako okresní správní město. Při reorganizaci územního uspořádání roku 1960 byl okres v Lanškrouně zrušen a Lanškrounsko se připojilo k okresu Ústí nad Orlicí. Roku 2002 se Lanškroun stal pověřenou obcí s rozšířrnou působností.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Miroslava Zajícová

Nejvýznamnější památkou Lanškrouna je zámek, kde v současnosti sídlí Městské muzeum se stálými expozicemi a galerií. Budova původně založena jako augustiniánský klášter, který byl v 15. století přestaven na zámek. V centru města se nachází renesanční radnice, morový sloup a několik kostelů. K procházkám láká přírodní park Lanškrounské rybníky s naučnou stezkou a možností letního koupání. Z města je také možné podniknout výlety do nedalekých orlických hor.

První červnová neděle v Lanškrouně tradičně patří festivalu dechových hudeb s názvem Pravečkův Lanškroun.

Instituce v Lanškrouně:

Městský úřad Lanškroun tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Lanškroun patří do obvodu Okresního soudu v Ústí nad Orlicí. Odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Úřad práce České republiky má v Lanškrouně kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy