Jirkov

17. 10. 2014 20:22
Jirkov je město v Ústeckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Jirkov leží na severozápadě Čech v okrese Chomutov. Nachází se na úpatí Krušných hor.

Historie:

Jirkov vznikl jako kolonizační ves v česko-saském pohraničí. Jeho počátky však nejsou přesně známy. První historická zmínka o osadě jménem Jurkov pochází z roku 1352. Nedaleko obce se nachází Červený hrádek, který vznikl počátkem 15. století.

Základní údaje

Rozloha: 17,11 km²

Počet obyvatel: 20 230

Kraj: Ústecký

Okres: Chomutov

Starosta: Radek Štejnar (ČSSD)

PSČ: 431 11 až 431 21

Roku 1421 byl Jirkov obléhán husity, před vypleněním ho však podle pověsti zachránila mlha. Na město byl Jirkov povýšen roku 1455. Od roku 1480 ve městě působil pivovar a traduje se, že císař Rudolf II. si jirkovské světlé pivo velmi oblíbil. Prý tehdy nesmělo chybět při stolování na císařském dvoře v Praze. V 16. století zažíval Jirkov období prosperity, které bylo ukončeno třicetiletou válkou (1618 až 1648). Po bitvě na Bílé hoře (1620) město ztratilo téměř veškerá práva a bylo mnohokrát vypleněno vojsky armád bojujících stran. V Jirkově proběhla řada konfiskací, luteránské kněze nahradili katoličtí faráři a ve městě začali převažovat řemeslníci z německých zemí. Červený hrádek byl během třicetileté války zničen a poté přestavěn na barokní zámek.

Klid nastal až v 60. letech 17. století. Ve městě začaly být zakládány manufaktury, i továrny německých průmyslníků a rozmohlo se stavebnictví. Uznávanou a proslulou se tehdy stala zámecká lesní školka. V 19. století začali ve městě podnikat především rodiny továrníků Kühneho a Tetznera. Význam města byl posílen spojením s ostatními městy sítí silnic a železnicí (1872), takže textilní a papírenské výrobky stejně jako pivo z jirkovského pivovaru mohly být snáze dodávány do okolí.

Dalšímu rozmachu města zabránila první světová válka. Ve dvacátých letech 20. století se Jirkov se opět na krátkou dobu hospodářsky pozdvihl. Prosperovaly zde zejména 4 textilní továrny. V roce 1938 připadlo město jako součást Sudet Německu. Po druhé světové válce došlo k vysídlení původního německého obyvatelstva a do Jirkova přicházeli lidé z vnitrozemí. S vidinou příležitosti zaměstnání v okolních průmyslových závodech a v dolech přišli další noví obyvatelé v průběhu 80. a ještě počátkem 90. let. Podobu města výrazně pozměnila výstavba sídlišť.

Jirkov se od konce 60. let potýká se znečištěným ovzduším. Od roku 1993, kdy znečištění dosáhlo maxima, se ovzduší v Jirkově a přilehlých Krušných horách trvale zlepšuje.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Poloha města na úpatí Krušných hor nabízí řadu možností. Nedaleko Jirkova se nachází zimní lyžařská střediska, na své si přijdou i milovníci letních sportů.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Samotné město se může pochlubit řadou památek. Mezi ty nejvyhledávanější patří zámek Červený hrádek. Ten se vepsal do historie zejména událostí ze srpna 1938, kdy se zda uskutečnila schůzka mezi Henleinem a lordem Runcimanem po níž následovala Mnichovská dohoda. Město také nabízí kulturní vyžití, které má na starosti například Kulturní dům, Galerie Jirkov, Kino Jirkov a daší. Každoročně se zde také koná mezinárodní festival sborové populární hudby Jirkovský Písňovar.

Instituce v Jirkově:

Městský úřad Jirkov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Jirkov patří do obvodu Okresního soudu v Chomutově. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Úřad práce České republiky má v Jirkově kontaktní pracoviště.

Odkazy na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy