Holešov

15. 3. 2015 14:40
Holešov je město v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Jiří Bureš

Holešov leží na hranici mezi Hanou a Valašskem. Městem protéká řeka Rusava. Nedaleko Holešova se nachází Hostýnské vrchy.

Historie:

První písemná zmínka o obci Goselouicí pochází z roku 1131. Již v roce 1275 se změnil název na Holešov.

Základní údaje

Rozloha: 33,96 km²

Počet obyvatel: 11 772

Kraj: Zlínský

Okres: Kroměříž

Starosta: Rudolf Seifert (TOP 09)

PSČ: 769 01

Obec byla původně biskupským majetkem, za Přemyslovců byla povýšena na městečko a roku 1322 na město. Od konce 14. století až do roku 1574 byl majitelem Holešova rod Šternberků. Koncem 16. století město získal Karel starší ze Žerotína a po něm Ladislav mladší z Lobkovic. Během třicetileté války (1618 až 1648) bylo město pleněno Valachy a Švédy, ušetřeno nebylo ani císařskými vojsky. Nejvíce utrpělo v roce 1643, kdy dvě třetiny Holešova lehly popelem. Po roce 1650, kdy město přešlo do držení rodu hrabat Rottalů, dostal Holešov novou barokní podobu.

Výraznou proměnou prošel v 19. století, kdy se postupně přetvářel v průmyslové město. Mezi průmyslovými podniky byl zastoupen zejména průmysl dřevařský a nábytkářský, pletárenský a potravinářský. Mezi významné podniky patřil zejména závod bratří Thonetů, vyrábějící ohýbaný nábytek, a Kneislova továrna na cukrovinky ve Všetulích, dále pivovar a sladovna. Později začaly fungovat i podniky kovodělného, chemického a kožedělného průmyslu a také několik tiskáren, z nichž nejznámější je Klabusayova litografie, jedna z nejstarších v českých zemích.

Počátkem července 1914 byla zahájena velkolepá Krajinská hanácko-valašská výstava v Holešově, která však musela být ukončena krátce po oficiálním vyhlášení války Rakousko-Uherska Srbsku. Bezprostředně po skončení války se v Holešově odehrál poslední protižidovský pogrom v českých zemích před druhou světovou válkou.

Koncem třicátých let se Holešov stal posádkovým městem. Československou posádku elitních hraničářů však brzy vystřídala německá Schutzpolizei. V kasárnách se pak pořádala školení a výcvik příslušníků Schutzpolizei i protektorátního četnictva. Později na tuto tradici navázal komunistický režim zřízením Vysoké školy SNB, zahrnující i výcvikový prostor pro příslušníky pohraniční stráže. Po roce 1989 zde vznikla Vyšší policejní škola a Střední policejní škola MV v Holešově, která patří mezi tři největší policejní školy v České republice.

S historií Holešova je neodmyslitelně spjata početná židovská komunita, která zde žila od 15. století do 40. let 20. století. Židovská obec byla pod ochranou holešovské vrchnosti a patřila k nejvýznamnějším na Moravě. V polovině 19. století tvořila více než třetinu holešovské populace. Místní židovská komunita zanikla během holokaustu.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: palickap

V Holešově se nachází řada historických památek. Dominantou města je barokní zámek s hvězdárnou, francouzským parkem a pozoruhodným systémem vodních kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce. S dějinami místní židovské komunity je spjata unikátní holešovská památka - Šachova synagoga ze 16. století, která je jedinou zachovalou synagogou tzv. polského typu. Holešov nabízí také výlety do Hostýnských vrchů nebo do nedalekého skanzenu v Rymicích.

Mezi kulturní akce Holešova patří hudební festival Holešovská regata, který se koná v zahradách zámku, nebo festival Týden židovské kultury.

Instituce v Holešově:

Městský úřad Holešov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Holešov patří do obvodu Okresního soudu v Kroměříži. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Holešově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Zlínský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Holešově kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy