Hodonín

11. 8. 2014 1:23
Hodonín, okresní město v Jihomoravském kraji, je známé především jako rodné město T. G. Masaryka.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Hodonín leží na řece Moravě na hranici se Slovenskem.

Historie:

První písemná zmínka o Hodonínu pochází z roku 1169, na město byl povýšen ve 13. století. V roce 1301 zde král Václav II. přijal uherskou šlechtu, která mu po vymření domácího rodu Arpádovců nabídla královskou uherskou korunu.

Základní údaje

Rozloha: 63,05 km²

Počet obyvatel: 25 094

Kraj: Jihomoravský

Okres: Hodonín

Starostka: Milana Grauová

PSČ: 695 01

Během třicetileté války (1618-1648) byl Hodonín několikrát dobyt a zpustošen. Nejinak tomu bylo v 18. století v průběhu dalších válečných střetů, jako byly například války o dědictví rakouské (1740-1748). Koncem 18. století se zde začalo rozvíjet podnikání. Ve městě vznikla například továrna na tabák. Devatenácté století znamenalo pro Hodonín, stejně jako pro ostatní česká města, průmyslový rozmach. V roce 1841 projel Hodonínem první vlak, ve druhé polovině století byla zřízena cihelna, cukrovar a řada dalších výrobních podniků. V roce 1850 se v Hodoníně narodil T. G. Masaryk, který se v roce 1918 stal prvním československým prezidentem.

Po první světové válce se ve městě rozvíjel kulturní a hospodářský život a vznikla zde řada nových podniků a institucí. Rozvoj zastavila až druhá světová válka. V roce 1944 zahynulo při náletu na Hodonín 179 lidí a 292 jich bylo zraněno. Byla také poškozena a zničena řada budov. V roce 1945 byl Hodonín osvobozen jako první české město.

Za komunistického režimu tvář města změnila rozsáhlá výstavba sídlišť. V 50. letech byla uvedena do provozu tepelná elektrárna. Hodonín v roce 1978 získal lázeňský statut.

Po sametové revoluci byla v roce 1991 slavnostně odhalena busta T. G. Masaryka na budově místní školy. Po rozpadu Československa se Hodonín stal hraničním městem mezi Českou republikou s Slovenskem.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zajímavou historickou stavbou v Hodoníně je barokní zámeček z roku 1642. V současné době se v budově hodonínského zámku nachází Masarykovo muzeum.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Na místě původního hodonínského hradu z 11. století dnes stojí budova bývalé tabákové továrny. Mezi další památky v Hodoníně patří morový sloup a městská radnice na Masarykově náměstí, pomník T. G. Masaryka na Náměstí 17. listopadu nebo židovský hřbitov ze 17. století. Návštěvníky do Hodonína láká také zoologická zahrada.

Město vedle pamětihodností nabízí i kulturní vyžití. Mezi největší akce patří Taneční festival Hodonín, který se zde koná od roku 1999. Poměrně nedávno si  Hodonín vytvořil image metalového města, a to díky festivalu Slovácké rockování, na který v roce 2014 navázal třídenní festival Made of Metal.

Instituce v Hodoníně:

Městský úřad Hodonín tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Hodoníně se nachází ve Velkomoravské ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Hodoníně se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Hodoníně kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy