Havana

2. 6. 2014 9:52
Jako Paříž Karibiku je označována Havana, hlavní město Kuby. Dvoumiliónové město, vzdálené pouhých 160 kilometrů od floridského Key Westu.
Havana
Havana | Foto: Isifa/Thinkstock

Jako Paříž Karibiku je označována Havana, hlavní město Kuby. Dvoumiliónové město, vzdálené pouhých 160 kilometrů od floridského Key Westu, v lidech neevokuje pouze Fidela Castra, doutníky, rum a revoluci. Je také městem malebných uliček a zajímavých turistických památek.

Havana - základní informace

Název: Havana

Stát: Kuba

Počet obyvatel: 2 300 000

Rozloha: 721 km²

Nadmořská výška: 59 m.n.m.

Hustota obyvatel: 3 053 obyv./km²

Náboženství: převažují ateisté

Telefonní předvolba: +53

Havanu je nejlépe možné definovat jako město se zašlou slávou. Nachází se v něm spousta nádherných staveb, které ale vlivem času a nedostatečné finanční podpory chátrají a ztrácejí na své kráse. Co však Havana ztrácí svou umouněností, vynahradí neustále pulzujícími ulicemi, kde narazíte na živou hudbu, prodejce doutníků, kteří vám rádi ukáží své umění, nebo například na staré automobily všech možných i nemožných značek, barev a let výroby. Havana je také městem muzeí, najdete zde například muzeum rumu, tabáku, čokolády, revoluce a samozřejmě také automobilů. Nejstarší část města označována jako Stará Havana je zapsána na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO.

Ačkoliv internet je zde stále nepoznaným fenoménem, místním obyvatelům jako by to ani nevadilo. Mají své drinky, tanec a hudbu. Havana a v podstatě celá Kuba funguje na svých vlastních, pro cizince těžko pochopitelných zásadách. Mezi ně patří například zákaz žebrání, zákaz vyvážení starožitností nebo přídělové lístky na potraviny.

Historie

Havana se rozkládá v zálivu, jež byl odpradávna vyhledávanou poslední zastávkou na cestě z Nového světa do Evropy. Město bylo založeno v roce 1519 a od té doby zde pravidelně zastavovaly španělské lodě, z nichž nadšeně vyskakovali natěšení námořníci dychtící po alkoholu a vřelé náruči. To dalo vzniknout řadě nevěstinců, hospod a klubů. 18. století znamenalo pro Havanu rozkvět v podobě exportního přístavu na vývoz třtinového cukru. I dále v 19. století se město rozvíjelo, v té době zde vznikla většina koloniálních staveb, stejně jako začala bujet korupce a organizovaný zločin.

Po skončení války o nezávislost v roce 1902 začaly do Havany proudit tisíce amerických turistů, včetně známých tváří, kterou byl například Ernest Hemingway, který v Havaně strávil 20 let svého života. V roce 1961 přišel k moci Fidel Castro a s ním přišla i pomoc od tehdejší SSSR. Budovy, které v té době dostaly novou tvář, však s rozpadem SSSR začaly pomalu chátrat a většina z nich chátrá dodnes. Fidelovy změny v podobě přídělového systému potravin však pomohly vymýtit tu nejhorší chudobu, i když znárodnění majetku na druhou stranu znamenalo útěk několika tisíců obyvatel do ciziny.

Turistické zajímavosti

Nejkrásnější částí Havany je právem na seznam UNESCO zařazená část Stará Havana. Zde se nacházejí ty nejkrásnější náměstí a paláce celé Kuby. Asi nejznámějším náměstím je Plaza de la Catedral s nepravidelnými věžemi katedrály Catedral de San Christóbal de la Habana.

Na náměstí Plaza de Armes sídlila místní vláda, dnes se v budově Palacio de los Capitanes Generales nachází městské muzeum. Mimo jiné na tomto náměstí probíhá každý víkend velkolepý knižní bazar. Náměstí Plaza de la Revolución budí respekt strašidelně prázdným prostranstvím, na němž se konají masové demonstrace. Ve středu náměstí se nachází monstrózní mramorovo-žulový památník symbolizující kubánský boj za nezávislost. Nejmalebnějším náměstím je pak Plaza de San Francisco s fontánou a barokním klášterem. Milovníci vojenské historie nesmějí vynechat pevnosti El Morro a La Cabaña. V bohatší části Miramar může chtivý turista vyhledat budovu La Maison, kde může nakoupit nejdražší světové značky oblečení, šperků a kosmetiky.

Počasí

Havana a vlastně celý ostrov Kuba by se mohl nazývat ostrovem skvělého počasí. Je totiž jedno, jestli se sem rozhodnete jet v lednu, nebo v červenci, v Havaně je pořád teplo a svítí zde sluníčko. Teploty v zimě neklesají pod 25 stupňů, v této teplotě se po většinu roku drží i mořská voda. Nejvyšší teploty, okolo 30 stupňů, jsou tradičně v měsíci červenec a srpen. S občasnými srážkami se můžete setkat v období květen až říjen. Pro ty, kteří si chtějí užít Havanu na 100 %, doporučujeme se těmto měsícům pokud možno vyhnout.

 

Právě se děje

Další zprávy