Györ

21. 1. 2016 10:35
Maďarský Győr, v Česku nazývaný Ráb, je živé a mnohotvárné město, které si zamilují nejen obdivovatelé architektonických skvostů, ale i mladí cestovatelé vyhledávající hudební a umělecké zážitky a především relax v místních lázních.
Györ
Györ | Foto: Thinkstock

Győr se nachází v severozápadní cípu Maďarska, kde na severu téměř sousedí se Slovenskem a na západě je to pouhých 60 km do Rakouska. Nachází se také na půl cesty mezi Budapeští a Vídní a jako šesté největší maďarské město je centrem regionu nacházejícího se na západ od Dunaje.Protéká jím řeka Moson-Duna, do které se v centru vlévá řeka Rába a o něco dále také Rábca. Právě zde vyvěrá léčivý pramen, jenž je napojen na komplex místních lázní, z nichž komplex Rába Quelle je nově otevřen a nabízí tak služby na překvapivě vysoké úrovni. Termální část koupaliště využívá pramen o původní teplotě 67 stupňů, v bazénech jej najdete zredukovaný na 38 stupňů.

Faktické údaje

Název: Győr
Stát: Maďarsko
Počet obyvatel: 128 500
Rozloha: 174,6 km²
Nadmořská výška: 108 m.n.m.
Hustota obyvatel: 737 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +3696

Světovost města potvrzuje také fakt, že zde bylo nedávno dokončeno letiště Győr-Pér a sídlí zde pobočka společnosti Audi AG. Pokud vás unaví chodit po památkách, a že jich tady je (po Budapešti nejvíce v celém Maďarsku), můžete si zajít odpočinout do místní zoologické zahrady. Najdete zde na tisíc zvířat ve více než sto druzích. Vyznavači sportu mohou jít fandit místnímu klubu Győri ETO Sport Club, mezi nejoblíbenější sporty zde patří fotbal a házená. V Győru studoval slovenský národní buditel, vlastenec a spisovatel Ludovít Štúr.

Historie

První osídlení na místně dnešního města Győr bylo zaznamenáno již v pravěku. Archeologické nálezy dokazují osídlení i v době Římské říše. První písemné důkazy pocházejí z období, kdy zde pobývali Keltové, kteří město pojmenovali Arrabona (z čehož později vzniklo dnešní pojmenování Ráb). V 6. století území osídlili Slované, v 9. a 10. století jej napadli Maďaři a ve 13. století Mongolové.

O dalších 300 let později město před nájezdy Turků raději spálil místní vojenský velitel Kristóf Lambert. Po osvobození země od turecké nadvlády bylo město znovu vybudováno, a to s pomocí italských architektů, a to v renesančním a barokním stylu. Díky své poloze mezi Vídní a Budapeští a rozvoji náboženství a řemesel město velmi prospívalo. V roce 1627 sem přišli jezuité, kteří založili školu a nastolili rekatolizaci města. V roce 1743 město získalo od Marie Terezie statut svobodného královského města, jeho růst však zastavily napoleonské války. I přesto se zde ale značně rozvíjel strojírenský průmysl, především výroba lokomotiv.

Za druhé světové války byla deportována značná část maďarských Židů a bylo zde zřízeno ghetto. V březnu 1945 bylo město před koncem války tři dny bombardováno a jako zázrakem tuto zkázu přežilo historické centrum. Po válce byla zahájena obnova města a od 90. let také rekonstrukce několika zchátralých budov v centru města.

Turistické zajímavosti

Györ
Györ | Foto: Thinkstock

Město Győr je plné historických budov, které jakoby zázrakem přežily zkázu druhé světové války. Patří mezi ně například bazilika Nanebevzetí Panny Marie z počátku 19. století, na gotických základech postavená stavba s klasicistním průčelím. Nejvzácnější je na ní gotická kaple sv. Ladislava, v níž je uloženo vrcholné dílo uherského středověkého zlatnického umění, pozlacená stříbrná helma sv. Ladislava. Za návštěvu stojí také kostel sv. Ignáce a jezuitský klášter na Széchenyiho náměstí s chrámovými věžemi z 18. století a oltářem s obrazem Apoteóza sv. Ignáce rakouského malíře Paula Trogera. Rokoková kazatelna se zlacenými řezbami pochází z roku 1749, zajímavá je také starodávná lékárna s muzeem lékařských nástrojů.

Na Széchenyiho náměstí se nachází také Mariánský sloup a socha Panny Marie Immaculaty, patronky vítězství Rakouské monarchie nad Turky z roku 1678. Projděte se také barokním centrem města s měšťanskými domy ze 17. až 19. století se starou uliční sítí a navštivte 59 metrů vysokou věž radnice z konce 19. století. Ve starém středu města na vrchu Káptalan stojí zdaleka viditelný biskupský palác s věží, dnes biskupskou rezidencí. Biskupský hrad v blízkosti je obklopený zbytky kamenné středověké tereziánské pevnosti. Vynechat byste neměli ani Královskou ulici s Napoleonovým domem, ve kterém Napoleon strávil jednu noc po vítězství nad uherskou šlechtou v roce 1809.

Počasí

V Győru převládá kontinentální podnebí s průměrnou roční teplotou 10,3 stupně. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy teplota vystoupá k 25 stupňům. Nechladnějšími měsíci jsou naopak leden a únor, kdy se teplota pohybuji okolo 0, často však klesá k - 3. Úhrn srážek se v průměru pohybuje okolo 530 mm ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy