Český Těšín

11. 8. 2014 1:26
Český Těšín je třetím nejvýchodnějším městem České republiky.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Český Těšín leží ve Slezsku a je jedním z nejvýznamnějších a nejfrekventovanějších hraničních přechodů mezi Českou republikou a Polskem. Město se nachází na levém břehu Olše. Na druhé straně řeky leží polský Těšín. Podle posledního sčítání lidu se téměř 14 procent obyvatel města hlásí k polské národnosti.

Historie:

První písemná zmínka o Těšíně pochází z roku 1155. Městská práva získal ve 13. století. V té době již byl sídelním městem těšínského knížete Měška I. Piastovce. Kníže Měšek I. se stal nejen zakladatelem těšínské linie polského knížecího rodu Piastovců, ale také prvním knížetem sídlícím na těšínském hradě. Vzniklo samostatné těšínské knížectví a město Těšín se díky své výhodné poloze na křižovatce obchodních cest stalo správním a obchodním centrem regionu.

Základní údaje

Rozloha: 33,8 km²

Počet obyvatel: 25 106

Kraj: Moravskoslezský

Okres: Karviná

PSČ: 737 01

Piastovci v Těšíně vládli až do roku 1653. Těšínské knížectví poté přešlo jako odumřelé léno na českého krále a připadlo Habsburkům, kteří zde potom vládli až do roku 1918. Ukončení období protireformace umožnilo vybudovat v Těšíně v letech 1709–1750 velký kostel evangelické církve augsburského vyznání, který je dnes největší luteránskou svatyní v Polsku. V 18. století Těšín proslavilo podepsání těšínského míru mezi Rakouskem a Pruskem, který ukončil válku o bavorské dědictví (1778-1779).

V roce 1805 byl vzhledem k ohrožení Vídně napoleonskými vojsky do Těšína přenesen císařský dvůr a vláda rakouské monarchie. Tím se Těšín stal na určitou dobu hlavním městem mocnářství, nicméně to městu nepřineslo žádné výhody. Devatenácté století se v Těšíně neslo v duchu polského kulturního rozkvětu. Během revoluce v roce 1848 se město stalo důležitým centrem polské inteligence. V roce 1869 byl Těšín s okolními městy spojen železnicí. Nádraží bylo vybudováno na západním břehu Olše (tedy v dnešní české části) a v jeho okolí začala vznikat průmyslová čtvrť.

Po první světové válce se Těšínsko stalo předmětem československo-polského hraničního sporu. Ten byl vyřešen v roce 1920, kdy bylo rozhodnuto o rozdělení Těšínska mezi Československo a Polsko. Město Těšín bylo rozděleno podle řeky Olše. Historická část města připadla Polsku (nyní Cieszyn) a průmyslová část s vlakovým nádražím se stala součástí Československa (nyní Český Těšín).

Po Mnichovské dohodě využilo Polsko oslabené pozice Československa a Těšínsko obsadilo. Obě části města byly opět spojeny a zůstalo to tak i po připojení Těšínska k Německu až do konce druhé světové války. Po roce 1945 se hranice vrátily do předmnichovské podoby a město bylo znovu rozděleno podle řeky Olše. Polsko se vzdalo svých územních požadavků na celé Těšínsko v roce 1958.

V 60. a 70. letech tvář města změnila rozsáhlá výstavba sídlišť. V této době se Těšín stal známým zejména jako centrum papírenského a polygrafického průmyslu (výroba sešitů, tisk knih).

V současnosti je Těšín významným centrem polské národnostní menšiny v Česku. Je zde polská divadelní scéna a Český Těšín je sídlem většiny polských organizací v Česku.V roce 1990 byla navázána spolupráce s polským Cieszynem v oblasti kultury.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Přestože většina pamětihodností Těšína připadla v roce 1920 Polsku, i v Českém Těšíně je možné najít řadu zajímavostí.

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Ondřej Žváček
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Ondřej Žváček | Foto: Externí

V první řadě je to most Družby, který spojuje českou a polskou část historického Těšína, dále pak kostel Božského Srdce Páně, bývalá synagoga, radnice nebo výpravní budova železniční stanice. Díky své poloze Český Těšín nabízí turistům i sportovní vyžití. Městem prochází cykloturistické trasy vedoucí do nedalekého Polska, Slovenska, ale i do Beskyd a dalších částí Moravy a Slezska.

V Českém Těšíně se každoročně konají česko-polské kulturní akce, mezi nejvýznamnější patří Těšínský jazzový festival, Mezinárodní divadelní festival "Bez hranic" nebo filmový festival Kino na hranici.

Instituce v Českém Těšíně:

Městský úřad Český Těšín tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Český Těšín patří do obvodu Okresního soudu v Karviné. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Českém Těšíně se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Českém Těšíně kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy