Amsterdam

7. 7. 2014 14:31
Amsterdam, hlavní město Nizozemska, předběhne jeho pověst dávno před tím, než jej turisté na vlastní kůži poznají.
Amsterdam
Amsterdam | Foto: UNESCO/Robert de Jong

Coffee shopy, čtvrť červených luceren a dovádění příznivců hnutí hippie však není to jediné, proč stojí za to sem přijet.

Amsterdam je finančním a kulturním centrem Nizozemska, přesto zde nesídlí ani parlament a vláda, ani královská rodina. Město si tak žije vlastním poklidným životem na řece Amstel.

Proslulé je především svými kanály, na nichž můžete město procestovat lodí doslova křížem krážem, ale také množstvím parků a ploch, kde si může člověk prostě jen tak oddychnout. Život v Amsterdamu vůbec tak nějak plyne pomaleji, než je člověk zvyklý. Lidé se tu pohybují na kolech, nehledě na to, že mají na sobě obleky nebo krátké sukně a podpatky. I proto je zde tak čistý vzduch.

Při poznávání města se nevyhnete coffee shopu, kde si můžete koupit vládou tolerované lehké drogy. Za návštěvu stojí také tzv. Red Light District, čtvrť červených luceren, kde tancují lehce oděné dámy přímo za skly výloh. To je však bráno spíše jako turistická atrakce, takže zde ve dne i v noci potkáte zástupy lidí všech věkových skupin, stejně jako například před pražským orlojem.

Milovníky historie, umění a architektury zaujmou určitě desítky muzeí a galerií nebo malebné domečky, které stojí tak trochu nakřivo. Nacházejí se zde dvě památky světového kulturního dědictví UNESCO a město hostilo v roce 1928 letní olympijské hry.

Historie

Amsterdam - základní údaje

Název: Amsterdam

Stát: Nizozemsko

Počet obyvatel: 738 000

Rozloha: 219 km²

Nadmořská výška: 0 m.n.m.

Hustota obyvatel: 3 371 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické a protestantské křesťanství

Telefonní předvolba: +31 20

Počátky města Amsterdam sahají až k roku 1000, kdy zde byly v bažinách vykopány odvodňovací kanály a posléze ve 13. století také přehrada v ústí řeky Amstel. Tak vznikl název Amsterdam.

V roce 1306 obdrželo město městská práva a dále vzkvétalo nehledě na to, že výstavba nových budov byla složitá díky všudypřítomným bažinám. Oblast byla v 16. století známá svou tolerancí vůči náboženstvím, proto se sem přistěhovaly tisíce Španělů, Portugalců i Francouzů a z Amsterdamu se stalo obchodní centrum.

Svou velikostí v 17. století mohlo město směle konkurovat Londýnu, Paříži a Neapoli. Právě z Amsterdamu byly vypravovány lodě do Severní Ameriky, Afriky, Indonésie a Brazílie a obchodní kontakty Nizozemců daly vzniknout mnoha nizozemským koloniím. Amsterdam byl v tomto období nejdůležitějším přístavem Evropy a finančním centrem světa.

Přes mírný úpadek města v 18. a 19. století se stále rozvíjelo a byly postaveny další kanály, muzea a nádraží. Amsterdam zůstal po dobu 1. světové války neutrální, za 2. světové války byl okupován Němci a zemřely zde desetitisíce Židů.

Turistické zajímavosti

Královský palác v Amsterdamu, Nizozemsko
Královský palác v Amsterdamu, Nizozemsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Náměstí Dam je centrem a srdcem Amsterdamu a v historii se zde srocovaly napoleonští vojáci, děti květin i různí protestanti. Dnes na něm odpočívají hlavně holubi a turisté, kteří mohou obdivovat například Královský palác ze 17. století velkoryse zdobený mramorem a alegorickými obrazy.

Kousek odsud se nachází Begijnhof – 40 domů z 14. až 17. století obklopujících okouzlující zahradu. Kdysi zde bydlely jeptišky a i dnes se zde zdržují neprovdané ženy, vesměs pečující o starší a nemohoucí občany. Střed zahrady ukrývá středověký kostel a číslo 34 je nejstarším domem Amsterdamu. V Amsterdamu se nachází na 1200 mostů, většina z nich byla nahrazena novými, ty starší jsou však stále malebně klenuté, případně zvedací.

Přímo v centru se nachází také nejstarší ZOO v Holandsku. Zajímavá je především kanálovým akváriem představující faunu žijící v kanálech Amsterdamu.

Město je také proslaveno množstvím muzeí. Naleznete zde nejen Říšské muzeum umění, Van Goghovo muzeum nebo Židovské historické muzeum, za návštěvu stojí také Sex museum nebo dům Anny Frankové, ve kterém se během druhé světové války ukrývala židovská rodina, jejichž dcera si psala deník, jenž byl po válce vydán v mnoha jazycích.

Moderní Amsterdam potom skrývá několik možností k pořízení fotografií s fotogenickým nápisem „I amsterdam“.

Počasí

Podnebí v Amsterdamu je ovlivněno Severním mořem, proto jsou zde mírnější zimy a relativně chladná léta s častým deštěm. Jaro a podzim jsou větrné a v průměru teploty dosahují v letních měsících kolem 20 stupňů, v zimních pak kolem 5 stupňů. Amsterdam je typický svou nepředvídatelností, co se počasí týká, proto byste při jeho návštěvě měli mít vždy v tašce deštník a sluneční brýle. Nejideálnějším obdobím pro návštěvu je květen a červen, jde o slunečné a teplé měsíce, kdy je pravděpodobnost deště nejmenší.

 

Právě se děje

Další zprávy