Spořicí účty a termínované vklady, porovnání

Aktualizováno 30. 3. 2021 13:09
Spořicí účty a termínované vklady sice nabízí prakticky každá banka, vůbec ale není nutné zakládat si je ve stejné bance jako běžný účet.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Úročení běžných účtů v bankách je až na výjimky zcela minimální nebo nulové. Kdo na něm u většiny bank nechá přebytečných 100 tisíc korun, za rok "vydělá" pouhou desetikorunu - tedy mnohem méně, než mu sebere inflace a obvykle i bankovní poplatky.

K běžným účtům přitom existuje jednoduchá, levná a stejně bezpečná alternativa - spořicí účty. Přinejmenším u některých bank dokázaly v posledních letech pokrýt alespoň inflaci, přestože úrokové sazby stále klesají.

Vedení spořicího účtu je až na výjimky zdarma. Vklady si lze kdykoliv vybrat, a to i po částech.

Právě v možnosti okamžitého výběru se spořicí účty liší od termínovaných vkladů, kde jsou peníze "blokovány" na předem stanovenou dobu (čím je delší, tím vyšší úrok obvykle dostanete). Na druhou stranu termínované vklady poskytují jistotu, že počáteční úroková sazba během určené doby neklesne (ale ani nestoupne).

Spořicí účty a termínované vklady sice nabízí prakticky každá banka, vůbec ale není nutné zakládat si je ve stejné bance jako běžný účet. Výrazně se totiž liší nejen úročením, ale i poplatky za odchozí platby nebo různými podmínkami.

 

Právě se děje

Další zprávy