Minimální mzda pro rok 2019

Aktualizováno 2. 2. 2021 13:26
Odměna za práci nesmí být nižší než státem stanovená minimální mzda.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Odměna za práci nesmí být nižší než státem stanovená minimální mzda. Ta se v roce 2019 zvýšila na 13 350 korun měsíčně nebo 79,80 Kč za hodinu.

Pro většinu zaměstnanců ale platí mnohem vyšší minimum - takzvaná zaručená mzda. Je odstupňována podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce do osmi stupňů, nazývaných také minimální mzdové tarify. Od ledna 2019 se zvyšují i tyto minimální sazby pro jednotlivé úrovně. (Pozor, pro platy ve veřejném sektoru platí odlišné tabulky).

Podrobný přehled aktuálních sazeb najdete zde.

Zatímco za vlád vedených ODS se minimální mzda od roku 2007 prakticky nezvyšovala, v srpnu 2013 ji vláda Jiřího Rusnoka zvýšila o 500 korun na 8500 korun. Výraznější zvyšování pak odstartovala koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Zastánci růstu minimální mzdy chtějí, aby se lidem vyplatilo pracovat a nezůstávat doma na dávkách (proto se také zvyšovala minimální mzda, zatímco životní minimum se nemění). Zástupci zaměstnavatelů i Nečasova vláda však argumentovali, že zvýšení minimální mzdy by se obrátilo proti zaměstnancům - firmám by vzrostly náklady, což by v době krize mohlo vést k dalšímu propouštění.

Nárok na minimální mzdu či mzdové tarify

Odměna za práci tedy v praxi nesmí být nižší než vládou určená zaručená mzda pro konkrétní profesi. Toto pravidlo se týká nejen zaměstnanců v pracovním poměru, ale vztahuje se i na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

Nezáleží, zda jde o pracovní poměr na dobu určitou či neurčitou. Není ani důležité, jestli jde o "jen" o druhé zaměstnání nebo přivýdělek. Nárok na minimální mzdu vzniká v každé takové práci samostatně.

Všechny úrovně minimální (či přesně řečeno zaručené) mzdy se vztahují na všechny soukromé podnikatele. Pro úplnost dodejme, že na nepodnikatelskou sféru se vztahuje systém platových stupňů.

Měsíční sazba minimální (zaručené) mzdy vychází z týdenní pracovní doby 40 hodin. Jestliže má zaměstnanec sjednánu kratší pracovní dobu a zároveň není odměňován podle odpracovaných hodin, snižuje se mu minimální mzda úměrně odpracované době. Typicky u polovičního úvazku, tedy dvaceti hodin týdně místo čtyřiceti, je i minimální mzda poloviční.

Co když by mzda v konkrétním kalendářním měsíci byla nižší než stanovené minimum? Nejdříve upřesněme, že do této měsíční částky se nepočítají různé příplatky (za přesčas, svátky, víkendy, noční práci a podobně) ani náhrady mzdy (včetně cestovních náhrad a odměn za pracovní pohotovost). Jestliže je tedy taková mzda nižší, musí ji zaměstnavatel doplatit do státem stanoveného minima.

Minimální mzda podle zákoníku práce.

Minimální mzda pro rok 2020

 

Právě se děje

Další zprávy