ZOO Liberec

25. 8. 2014 7:59
Zoologická zahrada v Liberci se pyšní titulem nejstarší zoologické zahrady v České republice, byla založena již v roce 1919, krátce po skončení první světové války.
Foto: www.zooliberec.cz

Ročně zahradu navštíví přibližně 300 000 lidí. Zahrada spolupracuje i se zahraničními zoologickými zahradami, kterým přenechala odchovaná trojčata bílých tygrů, která putovala do bratislavské zoo, do Zoo Sóstó v Maďarsku a do Zoo v Bělehradu.

Historie

Základní informace - ZOO Liberec

  • byla založena v roce 1919
  • k 31. 12. 2012 byl počet zvířat celkem 1734, počet druhů 183
  • ve vybraných letních dnech pořádá zahrada noční prohlídky
  • zahrada má rozlohu 13 ha
  • přibližně 500 zvířat je začleněno do záchovných programů: Evropský záchovný program, Evropská plemenná kniha, Červená kniha ohrožených zvířat IUCN
  • první slon byl do zoo dopraven 9. října 1958, tedy více než před 55 lety
  • krmný den slona indického vypadá v létě následovně: ráno dostane 7 kg mačkaného ovsa s vitamíny, okus, odpoledne je pro něj připraveno 20 kg sena a každý druhý den 10 kg trávy, 15 kg ovoce a zeleniny. Jako pamlsek dostává chléb a v zimě pije teplý čaj

Město Liberec, resp. německý magistrát města, chtěl udržet věhlas a slávu po skončení první světové války, a proto se chopil návrhu na vytvoření zoologické zahrady od profesora průmyslové školy Fritze Wellera a učitele Ericha Sluwy s hlavním cílem vytvořit zoo. V roce 1919 vznikl spolek zoologické zahrady Tiergarten, který na podzim téhož roku zahradu otevřel. Ředitelem se stal Erich Sluwa, který ji vedl až do roku 1945. Zahrada se nerozšiřovala, spíše byla ve stínu jiných zoo, zejména té pražské, a to i přes to, že během období Protektorátu Čechy a Morava, za období druhé světové války, chovala přibližně 500 zvířat.

Návštěvnost byla velice nízká, a tak zahrada do skončení druhé světové války přistupovala k šetřícím praktikám. V létě byla zvířata vystavována a na zimu byly některé druhy prodány. Její rozloha byla velice malá, ovšem na tomto prostoru vystavovala lvy berberské, lachtany kalifornské, papoušky ara hyacintové, hnědé a medvědy malajské.

Pavilony a zvířata

Vstupné a otevírací doba - ZOO Liberec

  • jednorázové vstupné pro dospělé: 90 Kč v zimě/120 Kč v létě; zlevněné vstupné: 60/70 Kč
  • děti do 3 let a ZTP/P zdarma
  • zoo nabízí celoroční vstupenky a permanentky
  • otevírací doba zahrady je pro období prosinec, leden a únor: 9 – 16 hodin, březen a listopad: 9 – 17 hodin, duben a říjen: 9 – 18 hodin, květen a září: 8 – 18 hodin, červen, červenec a srpen: 8 – 19 hodin

Po roce 1950 začaly být zřizovány nové výběhy pro zvířata a zahrada byla specializovaná na ohrožené druhy. Jako první byl zřízený pavilon tučňáků (v roce 1957), stáj pro zebry a srub pro zubry byl postaven v roce 1960. V této době byla také zlepšena dopravní infrastruktura, která spojovala zahradu se širokou veřejností. Následovalo vybudování pavilonu pro paviány (1962), pavilonu pro šimpanze (1966), bazénu pro lachtany (1970) a pavilonu slonů (1975). V této době byla provedena rozsáhlá rekonstrukce pavilonu šelem, vstupní ho objektu, administrativní budovy a přednáškového sálu. Objekt pro tučňáky byl zřízen na počátku 80. let (1982), záhy byl vystaven také objekt pro dravé ptáky (1984), postaven byl také pavilon pro nosorožce a žirafy (1987) a následoval pavilon pro chov levhartů sněžných. V roce 2004 modernizovala zahrada bazén pro lachtany.

V zoologické zahradě jsou k vidění takin čínský, kterého chová jako jediná zahrada mimo asijský kontinent od roku 2002. Tygr indický v bílé formě je jediným exemplářem v České republice a zoo jej chová od roku 1994. Největší chov v České republice má zahrada u jedinců osla somálského. Orlosup bradatý byl zapojen do programu reintrodukce – navrácení do volné přírody. Jediný chov sudokopytníka nahura modrého v České republice uvidíte právě zde. Zahrada jej získala v roce 2001.

Šimpanze spatříte v jedné z největších skupin, která je v České republice k vidění. Liberecká zoo chová kozorožce dagestánského, kterého získala v roce 1961 a patří mezi čtyři chovy na evropském kontinentě. Hravý papoušek z Nového Zélandu Nestor kea je k vidění v Liberci od roku 2008.

Jak se do zoo dostanete?

Kontakty - ZOO Liberec

Do zoologické zahrady se dostanete pohodlně městskou hromadnou dopravou. Z autobusového a vlakového nádraží jezdí do zoo tramvaj č. 2 a 3 směrem na Lidové sady s výstupní stanicí Botanická – ZOO. Pokud pojedete automobilem nebo autobusem můžete zaparkovat na placených parkovištích, které zoo provozuje.

Adopce a sponzoring

Roční příspěvek na bázi dárcovské smlouvy je umožněn každému zájemci. Zvířata jsou rozdělena dle kategorií po jednotlivých částkách, které zájemce zahradě na jeden rok přispěje. Nejlevnější je roční příspěvek 1000 Kč, který platí například pro zlatohlávka. 

Vzdělávání a členství v organizacích

Zahrada je členem organizací UCSZ, EAZA, WAZA, IZEA, ESB, ISIS a IUCN. Zoo nabízí pro návštěvníky řadu atrakcí mezi něž patří svatba v zoo, ošetřovatelem v zoo a teambuildingové aktivity. Zahrada pro školy a mateřské školky poskytuje a uskutečňuje ekologické výukové programy.

 

Právě se děje

Další zprávy