Vilém Mrštík

4. 5. 2015 15:10
Český spisovatel, dramatik, překladatel a literární kritik, představitel českého naturalismu.
Český spisovatel a dramatik Vilém Mrštík.
Český spisovatel a dramatik Vilém Mrštík. | Foto: Wikimedia Commons

Životopis

Vilém Mrštík se narodil v Jimramově 14. května 1863 v rodině ševce a švadleny. Měl tři bratry, z nichž Alois se stal také známým spisovatelem. Rodina se z Jimramova přestěhovala do Ostrovačic a brzy pak do Brna.

Základní údaje - V. Mrštík

Narození: 14. května 1863, Jimramov
Úmrtí: 2. března 1912, Diváky (sebevražda)
Rodina: manželka Božena

Studoval na gymnáziu v Brně a v Praze na Malé Straně. Z finančních důvodů se nemohl věnovat studiu malířství, zapsal se na práva, která nedokončil. Začal se věnovat literatuře, zajímal se o umění, učil se jazyky.

Vilém Mrštík publikoval v Rozhledech, Lumíru, Zlaté Praze, Národních listech, České revue a Moravskoslezské revue. Patřil k návštěvníkům Masarykova univerzitního ruského kroužku. Prožil hluboký vztah se Zdenkou Braunerovou, která ilustrovala některá díla, před svatbou se však rozešli. V šestadvaceti letech se z finančních důvodů odstěhoval k bratrovi Aloisovi do Divák u Hustopečí. Jezdili tam za nimi moravští a čeští umělci. V roce 1895 podepsal manifest České moderny. Vilém Mrštík vedl dlouholetou polemickou kampaň za záchranu pražských památek v asanačních pásmech. Hodně cestoval – Rusko, Francie, překládal ruské a francouzské autory. V roce 1904 se oženil s Boženou Pacasovou, se kterou napsal  divadelní hru Anežka.

Přehled nejdůležitějších děl

Maryša, Pohádka máje, Santa Lucia

Věnoval se domu, chovu včel, měl také nelegální palírnu a někdo ho udal, což těžce nesl. Měl zdravotní problémy, jezdil do lázní, ztratil smysl života. Svůj život Vilém Mrštík ukončil 2. března 1912 sebevraždou.

Dílo

Vilém Mrštík byl propagátorem kritického realismu a naturalismu. Část díla tvořil se svým bratrem Aloisem. V této spolupráci vzniklo drama Maryša, které patří k vrcholům české realistické dramatické tvorby a hraje se v českých divadlech dodnes. Svým dílem také přispěl do bratrovy devítisvazkové kroniky Rok na vsi. Spolu napsali také sbírku povídek Bavlnkovy ženy a jiné povídky.

Velký ohlas si získala lyrická próza Pohádka máje, impresionistický román vyprávějící jednoduchý příběh pohodlného a znuděného studenta Ríši k prosté venkovské dívce Helence. Děj se odehrává v přírodě v okolí Ostrovačic. Román Santa Lucia je smutným příběhem chudého studenta z Brna, který přišel studovat do Prahy. Je to příběh osamění, ztráty iluzí a smrti. Zároveň v něm Mrštík vyznává svou lásku k Praze.

Dala se do srdečného smíchu. „Člověče, kde jste byl!?“ Ríša se rozpomínal, kde všude byl, mladá paní zatím obracela jej se všech stran jak ženský model, na kterém jsou pověšeny šaty, a přikleknuvši k zemi sepjala nad ním ruce poznovu. Ríša byl blátem zastříkán hůř než drožkářská kobyla. „Kde jste byl?“ hleděla naň mladá paní vzhůru — „bláto máte až na zádech!“ Přejela si prstem nos a vstala. „Svlečte se, s tím se musí na dvůr. Ode dneška posluhovačka každý den vám musí prohlížet šaty. Nestyděl byste se, tak vyjít ven? Proč neřeknete? Až když máte šaty na sobě, vzpomenete si, že jste se válel někde v blátě —“ Vrátila se ze dvora a Ríša se obléknul. Pohádka máje, V. Mrštík

Časopisecky vycházel rozsáhlý autobiografický román Zumři, který zůstal nedokončený.  Dále psal dojmy z cest po Šumavě, Krkonoších, jižní Moravě, cestopis z cesty do Ruska. Jeho žena Božena napsala první verzi divadelní hry Anežka, Vilém ji pomohl dokončit. Jedná o tragický milostný vztah umělce a dívky, jejíž lásku a život obětuje.

Vilém Mrštík se věnoval překladům ruských realistů Turgeněva, Gogola, Dostojevského, Tolstého, stejně tak překládal realisty francouzské Zolu a Maupassanta. Psal literární kritiky.

Maryša

Námět chtěl Alois nejdříve zpracovat jako román, Vilém prosadil formu dramatu. Dílo je ostrou kritikou poměrů na moravské vesnici na konci 19. století. Hlavní hrdinkou je dívka z bohatého gruntu, která se nesmí provdat za svého milého, chudého Francka. Otec jí za ženicha vybere staršího bohatého vdovce s dětmi. Manželství není šťastné, Vávra dokonce svou ženu Maryšu bije. Ta ho nakonec v zoufalosti otráví. Zajímavý je jazyk díla, v němž se mísí nářečí hanácké, slovácké a brněnský dialekt. Hra je doplněna kroji a slováckými písněmi. Tragédie vyniká přísně logickou stavbou, prudkým dějovým spádem a výraznými postavami.

Pohádka máje

Román vycházel původně časopisecky a měl impresionistický ráz, v knize dostal polohu secesní. Idylický příběh studenta Richarda Gregora, který v Praze žije u mladé vdovy, a dcery revírníka, šestnáctileté Helenky, se odehrává v Ostrovačicích u Brna, kam Ríša přijíždí ke svému strýci faráři. Přes zápletky, kdy se Helenka na Ríšu rozzlobí kvůli jeho vytahování a její otec si nepřeje, aby se mladí lidé stýkali, příběh skončí šťastně svatbou. Kniha byla několikrát zfilmována.

 

Právě se děje

Další zprávy