Slabá koruna

31. 12. 2013 13:45
V listopadu 2013 provedla ČNB intervenci s cílem oslabit kurz koruny vůči euru a výhledově tak v roce 2014 zabránit deflaci. Česká koruna se tak nachází na úrovni kolem 27,5 za euro.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Česká národní banka oslabila kurz koruny 7. listopadu 2013. Následkem toho se česká měna dostala na úroveň 27 korun za euro, postupně však oslabovala až k dvaceti osmi korunám. V únoru se pohybuje kolem hranice 27,5 koruny za euro. Nedošlo nicméně k tak výraznému propadu jako na začátku roku 2009, kdy byl kurz kolem 29 korun za euro.

Cílem akce bylo dosáhnout v roce 2014 na dvouprocentní míru inflace a zabránit případně i deflaci. Ta by sice snížila ceny produktů, ale očekávání dalšího snižování cen by rozmělňovalo poptávku a negativně ovlivňovalo výrobce a zaměstnanost. Aktuální tlaky na zpomalení inflace způsobuje například zlevňování elektřiny.

V lednu 2014 nakonec zaznamenala inflace nárůst o 0,1 %, což sice představuje nejnižší meziměsíční přírůstek, ale nedošlo k deflaci. Guvernér ČNB Miroslav Singer předpokládá ukončení protideflační devizové intervence na začátku roku 2015. Pokud by to však bylo nezbytné, nevyloučili představitelé ČNB ani oslabování na 28 korun za euro.

Dopady na ekonomiku

Intervence na devizovém trhu také měla zvýhodnit export obchodu, a tak zlepšit situaci české ekonomice, která je na vývoz zaměřená. Zásah ČNB měl mít vliv na konkurenceschopnost, ziskovost a investiční schopnosti českých podniků. Podle jejich modelů má zásah do kurzu také vytvořit kolem 35 tisíc pracovních míst.

V souvislosti s tím se však zdražil dovoz, a tím i ceny mnoha druhů zboží. V listopadu 2013 předčasně došlo k růstu prodeje v oblasti elektroniky, kterou lidé skupovali, než skladové zboží nahradí zahraniční zboží za aktualizované ceny. V prosinci tak maloobchodní tržby dokonce zaznamenaly meziměsíční propad. Zvedly se ceny u benzínu.

V lednu 2014 Potravinářská komora odhadovala růst cen potravin, především u výrobců, kteří suroviny dováží a kteří neprofitují z vývozu. Týká se to třeba menších výrobců cukrovinek, zpracovatelů masa a nebo mlynářů. Naopak pozitivní dopad se týká zpracovatelů mléka. V předvánočním období 2013 se ještě nezdražovalo.

 

Právě se děje

Další zprávy