Nemocnice Třinec

Aktualizováno 30. 3. 2020 5:00
Třinecká nemocnice poskytuje kvalitní zdravotní péči na více než patnácti odděleních.
Třinec
Třinec

Nemocnice Třinec zajišťuje ambulantní a lůžkovou péči v oboru gynekologie, ortopedie, chirurgie, hematologie, anesteziologie nebo interního a infekčního oddělení. Provádí rehabilitace. Poskytuje odborné praxe studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol.

Nemocnice nabízí rovněž oddělení sociálních lůžek, jehož hlavním cílem je zajistit podporu a kvalitní péči těm dospělým osobám, které se v důsledku svého zdravotního stavu nejsou schopny sami o sebe postarat bez fyzické pomoci někoho jiného. Tyto osoby zároveň nevyžadují hospitalizaci ve zdravotnickém zařízení.

Základní informace

Adresa: Nemocnice Třinec, příspěvková organizace,
Kaštanová 268, Dolní Líštná, Třinec 739 61
Telefon: +420 558 309 111
E-mail: [email protected]

Historie
V roce 1949 bylo rozhodnuto, že město Třinec potřebuje vlastní nemocnici v oblasti nazývané Sosna. V uvedeném období byl vyprojektován návrh a se stavbou se započalo v červenci 1954. Budova nemocnice byla pro veřejnost otevřena o čtyři roky později, tedy 1. listopadu 1958. První dva pavilony zahájily provoz na infekčním a tuberkulózním oddělení. Jednotlivá křídla postaveného monobloku se pro veřejnost otevřela až v roce 1962 a nemocnice byla uvedena komplexně do chodu 1. listopadu 1962. V této době čítala 673 lůžek a její spádovou oblastí bylo Třinecko a Jablunkovsko.

Oddělení nemocnice

Anesteziologicko-resuscitační oddělení
Chirurgické oddělení
Mezioborová JIP operačních oborů
Ortopedické oddělení
Oddělení plastické chirurgie
Neurologické oddělení
Interní oddělení
Rehabilitační oddělení
ORL oddělení
Dětské oddělení
Dětské centrum operační léčby
Gynekologicko-porodnické oddělení
Centrální sterilizace
Klinické laboratoře
Hematologicko-transfúzní oddělení
Oddělení patologické anatomie
Radiologické oddělení
Operační sály
Oddělení sociálních lůžek

Ambulance
Anesteziologická ambulance
Chirurgická ambulance
Ortopedická ambulance
Ambulance plastické chirurgie
Neurologická ambulance
Interní ambulance
Rehabilitační ambulance
ORL ambulance
Dětská ambulance
Gynekologická ambulance
Oční ambulance
Infekční ambulance
Kožní ambulance
Gastroenterologické centrum
Onkologická ambulance
Hematologická ambulance
Ambulance lékařské kosmetiky

O rok později bylo založeno oddělení plastické chirurgie. Primárním důvodem jeho založení bylo poskytování péče popáleným zaměstnancům z Třineckých železáren. Oddělení plastické chirurgie získalo věhlas a bylo jedním z prvních oddělení v Československu. Ve stejné době byly položeny základy neurologického oddělení. Oddělení se etablovalo v roce 1971. V roce 1976 byla založena resuscitační stanice. Během osmdesátých a devadesátých let nedoznala budova nemocnice a ani její zařízení výraznějších změn. Budova doznala rekonstrukce a bylo modernizováno zařízení tak, aby splňovalo požadované standardy Evropské unie.

Současnost
V roce 2007 bylo otevřeno Dětské centrum operační léčby a o rok později bylo poprvé otevřeno modernizované oddělení patologie. Celková rekonstrukce porodních sálů a digitalizace provozu rentgenového pracoviště byla uskutečněna v roce 2009 a o rok později bylo rekonstruováno rehabilitační oddělení. Od roku 2011 vstoupilo iktové centrum Nemocnice Třinec do sítě center, jejichž zřizovatelem je Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Nemocnice léčí primárně pacienty s cévní mozkovou příhodou z okresu Frýdek-Místek, avšak její spádovou oblast je také Český Těšín a okolí. V rámci specializace pojme 198 000 pacientů.

V roce 2015 obdržela nemocnice od nadačního fondu Kapka naděje postýlky a dětské matrace, jejichž částka dosáhla čtvrt milionu korun. Nemocnice neustále vylepšuje interiéry, stejně tak jako usiluje o zkvalitnění přístrojového vybavení. Nemocnice pořádá akci "Den ošetřovatelství pro veřejnost", v rámci něhož nemocnice upozorňuje na prospěšnost práce zdravotních sester, která je opomenuta a nedoceněna.

Kauzy
V roce 2011 byla do Nemocnice Třinec zakoupena Moravskoslezským krajem nukleární magnetická rezonance v celkové hodnotě 38 milionů korun. Přístroj byl financován z programu Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko 2007-2013, a to i přesto, že byl kraj výrazně upozorněn na to, že stejný přístroj se nachází v třinecké Nemocnici Podlesí, kterou vlastní skupina AGEL, a jež je vzdálena od nemocnice v Třinci pět kilometrů. Soukromá nemocnice se nachází v relativně dobré dojezdové vzdálenosti, kterou by musel pacient vykonat k tomu, aby mohl vyšetření podstoupit. Jedno vyšetření stojí, v závislosti na náročnosti, pět až osm tisíc Kč.

Proti zakoupení přístroje se ohradily také zdravotní pojišťovny, které odmítly Nemocnici Třinec vyšetření proplácet s odůvodněním, že na malé město jsou dva takto drahé přístroje nadbytečné. Pojišťovny s nemocnicí nechtěly uzavřít smlouvu. Náměstek třinecké nemocnice zakoupení přístroje odůvodnil tím, že se Nemocnice Podlesí specializuje na kardiologický program, avšak Nemocnice Třinec je zaměřena na neurologické pacienty.

 

Právě se děje

Další zprávy