Nemocnice Litoměřice

26. 3. 2015 21:07
První špitál vznikl v Litoměřicích už ve 13. století. Nynější městská nemocnice má statut Iktového centra a akreditace Ministerstva zdravotnictví ČR pro vzdělávání lékařů.
Foto: Městská nemocnice v Litoměřicích

Litoměřická nemocnice je příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je město Litoměřice. Jde o nemocnici oblastního typu s regionální působností na území Litoměřicka, Lovosicka a Štětska. Toto zdravotnické zařízení poskytuje pacientům svého spádového území léčebnou a diagnostickou péči. Spádovým územím ale není nijak omezeno. Může také poskytovat vybranou péči mimo rámec zdravotního pojištění (za přímou úhradu).

Základní informace

Adresa: Městská nemocnice v Litoměřicích
Žitenická 2084, 412 01 Litoměřice
Telefon: 416 723 111
E-mail: [email protected]
Předseda správní rady: Ing. Radek Lončák, MBA

Nemocnice disponuje celkem 560 lůžky z toho 395 akutními a 165 lůžky následné a dlouhodobé péče. V roce 2014 zde bylo hospitalizováno více než 22 tisíc pacientů, narodilo se zde 679 dětí a provedeno bylo téměř 257 tisíc ambulantních vyšetření.

Nemocnice má statut vzdělávacího centra budoucích lékařů a dalších zdravotnických pracovníků. Je držitelem akreditací Ministerstva zdravotnictví České republiky na vzdělávání v různých medicínských oborech.

Historie nemocnice

První litoměřický špitál byl nejen nemocnicí, ale zároveň chudobincem. Provozoval ho řád křížovníků s červenou hvězdou. Prostor, kde špitál vznikl, koupili křížovníci v roce 1257 od německých rytířů. Během husitských válek ale křížovníci o špitál přišli. Místo něj zde začala fungovat litoměřická latinská škola.

Oddělení nemocnice

Oddělení s lůžkovou částí
ARO
Dětské oddělení
Gynekologicko-porodnické oddělení
Chirurgie
Interna
LDN
Mezioborová jednotka intenzivní péče (MOJIP)
Neurologie
ORL
Ortopedie
Rehabilitace
Urologie


Ambulance
Gastroenterologická ambulance a ERCP
Klinická logopedie
Klinická onkologie
Kožní ambulance
Mammární centrum (prsní poradna)
Plicní ambulance I (TRN)
Praktický lékař pro dospělé (závodní ordinace)
Psychosomatická ambulance I.
Psychosomatická ambulance II.


V roce 1546 vznikl městský špitál Svatého srdce, a to v budově zrušené židovské školy. V první polovině 18. století pak nechal tehdejší primátor Litoměřic postavit špitál svaté Anny před Dlouhou branou (tento objekt byl zbořen v druhé polovině 20. století kvůli výstavbě sídliště Kocanda). V první polovině 19. století pak vzniká budova nemocnice Panny Marie, která dnes ale slouží jinému účelu.


První veřejná nemocnice vznikla ve městě roku 1856 a fungovala až do roku 1994. Po druhé světové válce byla k nemocnici připojena budova Masarykova ústavu pro sirotky. V původní budově zůstala chirurgie a gynekologie, do té nově získané se přesunula interna a také dětské oddělení.


V roce 1961 se otevřelo ORL oddělení, o rok dříve oddělení rentgenu a roku 1965 oddělení biochemie. V 70. letech se kvůli špatnému technickému stavu budov začalo uvažovat o výstavbě nové nemocnice. Tato myšlenka vznikla již po druhé světové válce, ale kvůli únorovému převratu tehdy k výstavbě nedošlo. Tentokrát se ale se stavbou započalo, ač byla realizace nejprve oddalována. Nakonec se stavba rozdělila na etapy. Výstavba interny začala v roce 1979 a trvala šest let. Další pavilony nemocnice pak vznikly za tři roky. Poslední součástí areálu byla chirurgie postavená mezi lety 1995 a 1997. Nemocnice se tak ze starých objektů mohla přestěhovat do nových prostor. Nedošlo už k realizaci objektu patologie a polikliniky.

V roce 2004 byla postavena a otevřena nemocniční lékárna. O rok později byla částečně rekonstruována a modernizována mezioborová jednotka intenzivní péče. Roku 2007 investovala nemocnice skoro 20 milionů korun do nových přístrojů a technologií – pořízen byl například nový ultrazvuk pro kardiologické účely či digitální rentgenový komplet.

Současnost

Městská nemocnice v Litoměřicích postupně investuje do modernizace. Od roku 2006 například systematicky obnovuje svůj vozový park.

V průběhu roku 2009 pořídila moderní ultrazvuk či novou operační laparoskopickou gynekologickou věž. V roce 2010 to šlo například nový CT přístroj a proběhla modernizace lůžkové části ženského oddělení za přispění dotace z regionálního operačního programu. Ve stejném roce získala nemocnice první akreditace Ministerstva zdravotnictví ČR pro vzdělávání lékařů na lůžkových odděleních.

Nemocnice se také rozhodla pro realizaci vlastního zdroje pitné vody. Ta byla zahájena v roce 2012 a a jejím účelem je výrazně přispět ke snížení provozních nákladů. Ve stejném roce byla pořízena artroskopická věž. Mezioborová jednotka intenzivní péče byla vybavena novým monitorovacím systémem.

V roce 2013 zakoupila nemocnice na oddělení centrálních operačních sálů nové C – rameno a novou laparoskopickou věž. Pořízen byl i nový monitorovací systém koronární jednotky nemocnice. Proběhla rekonstrukce části dětského pavilonu pro účely vybudování kvalitního ambulantního zázemí v oborech rehabilitačního, kožního, logopedického a praktického lékařství. Pokračovala rekonstrukce stravovacího provozu, která v jednotlivých etapách probíhá za provozu již od roku 2006. Krokem ke snížení energetické spotřeby nemocnice byla modernizace otopné soustavy včetně její softwarové správy.

Úspěchy

V červenci 2009 získala nemocnice certifikát systému managementu kvality, a to pro svoji diagnostickou, technickoprovozní a obchodně-ekonomickou část.
Nemocnice v roce 2012 také získala statut Iktového centra, které zabezpečuje specializovanou zdravotní péči hlavně pro pacienty s cévními mozkovými příhodami. V roce 2013 pak získala statut screeningového centra nádorů kolorekta.

Kauzy nemocnice

Roku 2007 se objevila informace o tom, že tehdejší lékař litoměřické nemocnice Ivan Drnek měl sexuálně zneužívat devět mladých pacientek, z nichž tři byly mladší patnácti let. Okresní soud v Litoměřicích tehdy nepravomocně odsoudil lékaře na 2,5 roku do vězení a na pět let mu zakázal výkon lékařského povolání. Drnek se proti rozsudku odvolal. Krajský soud pak rozsudek zrušil a nařídil další důkazy. Roku 2011, kdy už Drnek v litoměřické nemocnici nepracoval (dostal už dříve výpověď), okresní soud tento případ znovu projednával a nakonec byl lékař zproštěn viny kvůli nedostatku věrohodných důkazů.

V roce 2009 řešil soud případ, kdy rodina žalovala léčebnu dlouhodobě nemocných litoměřické nemocnice za to, že zanedbala péči o jejich babičku. Ta dle pozůstalých zemřela na podvýživu. Soud v této věci pravomocně žalobu zamítl – nemocnice dle něj nepochybila.

 

Právě se děje

Další zprávy