Nemocnice Kladno

21. 8. 2014 13:29
Kladenská nemocnice byla založena už roku 1903 a nyní je jejím zřizovatelem Středočeský kraj.
Foto: Ludvík Hradilek

Oblastní nemocnice Kladno a. s. sídlí ve Vančurově ulici. Jejím ředitelem je Vladimír Lemon. Patří mezi několik nemocnic, jejichž zakladatelem je Středočeský kraj.  Nemocnice plní nadregionální funkci a nabízí více než 600 lůžek, a to pro standardní i intenzivní péči.

Základní informace

Adresa: Oblastní nemocnice Kladno, a.s., nemocnice Středočeského kraje
Vančurova 1548
272 59 Kladno
Telefon: 312 606 111
E-mail: [email protected]

Ke kladenské nemocnici patří také lékárna a v areálu se nachází i lékařská pohotovostní služba. Nemocnice naplňuje funkci edukačního centra. Spolupracuje na výuce studentů z ČVUT a také se SZŠ a dalšími odbornými učilišti.

Historie a současnost nemocnice

Kladenskou nemocnici založil roku 1903 profesor Bohuslav Niederle, který byl také prvním primářem nemocnice. Už tehdy měla dva pavilony, které jsou dodnes funkční, a sedm oddělení, která nabízela 60 lůžek.  Ve 40. letech 20. století pak byla postavena hlavní budova nemocnice.

Od 1. ledna roku 2003 je zřizovatelem nemocnice Středočeský kraj. Nemocnice je akciovou společností, která byla založena bez veřejné nabídky. Hlavní hospodářskou činností společnosti je poskytování zdravotní péče. Nemocnice disponuje čtyřmi pavilony, přičemž nejvýznamnější část péče je soustředěna do budovy monobloku.

Oddělení nemocnice

Chirurgické obory
ARO
Centrální operační sály
Gynekologické oddělení
Chirurgické oddělení
Oční oddělení
ORL a chirurgie hlavy a krku
Ortopedicko úrazové oddělení
Urologické oddělení

Interní obory
Dětské oddělení
Interní oddělení
Kardiostimulační centrum
Koronární jednotka
Kožní oddělení
Metabolická jednotkla
Neurologické oddělení
Onkologie a ozařování
Plicní oddělení
Venerologická ambulance

Komplement
Hematologicko - transfúzní oddělení
Klinická laboratoř
Patologické oddělení
RDG

Společné obory
Centrální a urgentní příjem
Dietní oddělení
Hemodialyzační oddělení
Klinická psychologie
Nemoci z povolání
Psychiatrická ordinace
Rehabilitační oddělení
Zubní pohotovost

V roce 2006 byla restrukturalizována a kapacitně optimalizována lůžková část nemocnice. Velká část budovy monobloku (tedy hlavní budovy) a ostatních pavilonů prošla rekonstrukcí. Roku 2010 byl zahájen provoz radioterapeutického ozařovače a také výstavba Domova důchodců a lůžek následné péče. O dva roky později byl do plného provozu uveden nový pavilon Centra akutní medicíny. Všechna odborná pracoviště využívaná k příjmu nových pacientů se tak nacházejí na jednom místě. Nemocnice by díky pavilonu měla být vybavením a organizací práce srovnatelná s evropským zdravotnictvím a měla by mít nejvyšší technickou a organizační úroveň.

Kauzy nemocnice

V roce 2011 bylo nově otevřené Centrum akutní medicíny kladenské nemocnice označeno za jednu z nejvíce předražených zdravotnických zakázek v zemi. Centrum mělo nabízet centrální i urgentní příjem, dále například oddělení ARO a JIP a další. Pavilon byl údajně vybaven předraženým nábytkem a elektrospotřebiči od firem Hospimed a Puroklima. Bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl objednal původně přístroje za zhruba dvojnásobek běžné tržní ceny. David Rath, jeho nástupce ve funkci hejtmana, revidoval ceny, i tak ale byly stroje o padesát procent předražené. Za peníze, které se revizí smluv ušetřily, pak Rath pořídil právě předražené vybavení pro kuchyňky a kanceláře. Lékaři pak prostřednictvím výpovědí protestovali mimo jiné právě i proti tomu, že byla provedena vysoká investice, ale nezvýší se platy lékařů, ač jim v důsledku nákupu nových technologií přibudou povinnosti.

Ve stejném roce také Nejvyšší správní soud rozhodl o tom, že musí kladenská nemocnice zaplatit pokuty za nevybírání regulačních poplatků. Poplatky za pacienty hradil Středočeský kraj s tím, že jde o dar, což pacienti dobrovolně podepsali.  Dle soudu ale mají lidé povinnost poplatek platit a zdravotnické zařízení ho musí reálně vybrat.

V roce 2012 se objevila informace o tom, že tehdejší ředitelka Oblastní nemocnice Kladno Kateřina Pancová plánovala spolu s bývalým poslancem Petrem Kottem získat desítky milionů korun z fondů Evropské unie. Peníze byly připravené na plánovanou rekonstrukci buštěhradského zámku. Bývalý středočeský hejtman David Rath pak měl pro kraj zajistit nového projektanta, který nadhodnotil zakázku (z původních více než 160 milionů na více než 210 milionů). Výběrové řízení mělo být ušito na míru firmě Konstruktiva Branko. Rath si pak měl v krabici od vína převzít úplatek (sedm milionů korun). Policie v souvislosti s touto zakázkou zadržela osm lidí. Petr Kott i Kateřina Pancová byli Rathovými spolupracovníky. Pancová se s Rathem scházela právě v kladenské nemocnici, kde měly být nasazeny odposlechy. Rath, Kott i Pancová jsou nadále obžalováni, byli ale propuštěni z vazby, kde strávili více než rok.

 

Právě se děje

Další zprávy