Komunální volby v Praze 2014: Nemocnice

Domácí Domácí
26. 9. 2014 11:03
Na rozdíl od jiných krajů Praha zatím nemá svou nemocnici. S myšlenkou na převzetí čtyř velkých nemocnic přišel už v roce 2012 tehdejší primátor Bohuslav Svoboda.
Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou. Ilustrační snímek
Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou. Ilustrační snímek | Foto: Repro: maps.google.cz

Dlouhodobě se jako o metropolitní nemocnici hovořilo o Bulovce, podle příznivců této myšlenky by se tím vyřešil problém s umisťováním akutních pacientů. Odpůrci naopak argumentují tím, že by to znamenalo mnohamiliardovou zátěž pro rozpočet hlavního města, a nemocnice by dále ponechali pod správou ministerstva zdravotnictví.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Co Praze chybí, je moderní koncepce zdravotnictví, která by zabránila nesystémovým krokům, které mohou ohrožovat dostupnost zdravotní péče v hlavním městě. Chceme tedy v prvé řadě takovou koncepci vytvořit a zajistit Pražanům kvalitní zdravotnictví, které bude dostupné pro všechny - pro seniory, rodiny s dětmi i lidi v produktivním věku. Každý občan má právo na ošetření a musí se mu dostat lékařské péče dle potřeby.

Demokraté Jana Kasla

Jsme připraveni jednat s MZ ČR o eventuálním převodu zřizovatelství Nemocnice Na Bulovce na hlavní město. Budeme se ale ptát na podmínky a zajištění smluv s pojišťovnami, na koncepci zdravotní péče v Praze a roli jednotlivých nemocnic v ní. V případě převodu očekáváme převod nemovitého majetku a vybavení na Prahu, aby celý areál fungoval v jednom režimu, nabídneme spolupráci a spravedlivé podmínky soukromým subjektům v areálu (např. Protonové centrum). Bude nás zajímat budoucnost unikátních pracovišť (např. infekce). Zvážili bychom kapacitu urgentního příjmu, aby se nemocnice stala zázemím pro ZZS zřizovanou městem. Není to však naše priorita.

KSČM

Pražské nemocnice chceme zachovat pod řízením státu v dosavadní síti, s potřebnými obory a dostatečným počtem lůžek. Rozšiřovat počet lůžek pro následnou péči a v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Nepodporujeme převod některých nemocnic pod hlavní město, Praha nebude mít dostatek prostředků na financování jejich provozu.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Nebudeme usilovat o převzetí Nemocnice Na Bulovce a Thomayerovy nemocnice pod křídla města. Budeme však spolupracovat s ministerstvem zdravotnictví jako zřizovatelem většiny lůžkových zařízení v Praze na zkvalitnění sítě zdravotnických zařízení v Praze.

ODS

Všichni si asi pamatujeme na problémy, které měla nedávno pražská záchranka, která vozila pacienty i hodinu po Praze, protože nemocnice je nemohly nebo nechtěly přijmout. Myslíme si, že i řešení této situace spočívá v plánu, který jsme představili s bývalým ministrem Hegerem a který měl řešit otázku generelu pražského zdravotnictví. Naším cílem bylo, aby se Praha stala provozovatelem nemocničního zařízení, ve kterém by vyčlenila speciální prostor pro tyto superakutní problémy a lůžka by byla udržována i za cenu toho, že by byla dlouhodobě prázdná. Praha by jako zřizovatel nemocnice držela volnou kapacitu pro tyto akutní případy a dotovala je ze svého rozpočtu. Nicméně tyto finanční prostředky určitě stojí za záchranu života obyvatel Prahy.

Piráti

Je třeba říci si na rovinu, že Praha není hlavním hybatelem v oblasti zdravotnictví a že má jen omezené možnosti, např. vyjednáváním s pojišťovnami, ministerstvem zdravotnictví, fakultními nemocnicemi a dalšími hráči. Je třeba podle objektivních kritérií zanalyzovat, kde jsou špičková pracoviště, a vyhodnotit efektivitu i u malých nemocnic, které mají relativně malý počet lůžek a vysoké náklady. V případě Homolky a Motola není jasné, proč vůbec jde o dvě různé nemocnice. Pochopitelně nemocnice by mělo spíše spravovat město než stát, aby byla správa co nejblíže lidem. Podpořili bychom proto např. převedení Nemocnice Bulovka pod město.

Pro Prahu

Pro nás je zcela zásadní, aby zdravotní péče na celém území Prahy byla bezplatná, dostupná a dostatečně kvalitní. Soustředit by se tedy měla na ambulantní část, respektive na pohotovost, a to i zubní, aby na celém území byla rovnoměrná péče stran odborností, a samozřejmě na záchrannou službu, která Prahu stojí kolem 220 milionů ročně. Odmítáme ale vznik metropolitní nemocnice, protože by to pro hlavní město znamenalo mnohamiliardové výdaje, kdy pražské nemocnice slouží lidem z celé ČR.

Svobodní

Poskytování zdravotní péče není povinností samosprávy, a proto není potřebné, aby Praha provozovala nemocnici. Pouze by to zatížilo pražský rozpočet.

TOP 09

Prioritou je, aby ve všech částech města byla kvalitní a dostupná zdravotnická síť. Pětinu obyvatel Prahy dnes tvoří senioři a jejich počet se bude zvyšovat. Proto je nutné rozšiřovat služby pro starší generaci - včetně nemocničních lůžek v neakutní zdravotnické péči. Finančně budeme podporovat agentury domácí péče pro seniory a osoby s postižením, abychom se vyhnuli umístění lidí v azylových zařízeních. Budeme také usilovat o zvýšení kvality hospicových služeb včetně nových míst v hospicech.

Úsvit

Praha si určitě „svou“ nemocnici může a musí dovolit. Projekt přechodu některých nemocnic pod Prahu je proto naprosto legitimní.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy