Pronájem bytu

6. 2. 2012 14:44
Pod pronájmem se rozumí bydlení, za které nájemník měsíčně odvádí majiteli nemovitosti předem dohodnutou částku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Věra Tůmová, Foibos

Pod pronájmem se rozumí bydlení, za které nájemník měsíčně odvádí majiteli nemovitosti předem dohodnutou částku. Existuje několik druhů nájemného, kromě klasického tržního nájemného, které se odvíjí od dohody mezi majitelem a zájemcem o nájem, je možné najít i regulované nájemné. Jeho maximální hodnotu v tomto případě určuje stát. Prostory pro bydlení i podnikatelskou činnost lze pronajmout na dobu určitou nebo neurčitou, součástí smlouvy o pronájmu bývá také složení vratné kauce. Ta chrání majitele nemovitosti před případným poškozením objektu, které může z kauce zaplatit.

Možnost pronájmu bytu či domu ocení zejména zájemci o krátkodobé bydlení, kteří nehodlají, nebo ani nemohou investovat vysoké částky do nákupu vlastní nemovitosti. Nejčastějšími nájemníky bývají studenti, kteří studují mimo stálé bydliště, nebo mladé páry, které zatím neuvažují o stavbě domu.

Při výběru bytu nebo domu, který je určen k pronájmu, se vyplatí držet se několika bodů. Byt by se neměl pronajímat jen na základě inzerátu, vždy je nutné prostory osobně navštívit a zkontrolovat všechny náležitosti. V případě objevení vad na ně neprodleně upozorněte a při podpisu smlouvy zkontrolujte, zda jsou opraveny. U podpisu by měl vždy být přítomen přímo vlastník bytu a ne pouze předchozí nájemce. Celou smlouvu je třeba detailně pročíst, a pokud se naskytne jakákoli nejasnost či nesrovnalost, zeptejte se přímo majitele.

Částka za pronájem může pro majitele nemovitosti představovat příjemný přivýdělek, proto je často koupě domů či bytu považována za výhodnou investici. Pro hladký průběh procesu pronájmu je však třeba obětovat velké množství volného času a podrobně prostudovat vše, co je potřebné. Zejména nájemní smlouvě by měla být ze strany vlastníka věnována velká pozornost, aby nedošlo ke znehodnocení jeho majetku. Je třeba se držet nařízení občanského zákoníku a také klást velký důraz na výběr vhodného nájemníka. V nájemní smlouvě se například musí nacházet označení bytu, jeho příslušenství a rozsah jejich užívání stejně jako detailní způsob výpočtu nájemného a úhrad za plnění spojená s užíváním bytu nebo jejich výši.

 

Právě se děje

Další zprávy