Pasivní dům

31. 1. 2012 10:37
Trend výstavby pasivních domů pokračuje, v čem ale spočívá jejich jedinečnost? Kromě úspory energií a tím i značných výdajů, zajišťuje ještě několik způsobů zvýšení komfortu bydlení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Nadace dřevo pro život

Trend výstavby pasivních domů pokračuje, v čem ale spočívá jejich jedinečnost? Kromě úspory energií a tím i značných výdajů, zajišťuje ještě několik způsobů zvýšení komfortu bydlení. Pasivní stavba prospívá i zdraví obyvatel, zajišťuje stálý přísun čerstvého vzduchu bez nutnosti větrání a udržuje stálou teplotu i během zimních mrazů či letních vysokých teplot. Přitom náklady na pasivní novostavbu již dnes nejsou nijak přehnaně vysoké, dokonce se dají srovnat s výstavbou standardního rodinného domu. Navíc je už možné vybrat si z nepřeberného množství architektonických stylů, což dříve býval problém.

Existují ještě dvě další varianty úsporných staveb. Pasivní dům totiž představuje mezičlánek mezi nízkoenergetickou stavbou a nulovým domem. Zatímco nízkoenergetický dům je vybaven nadstandardní izolací a speciálním systémem úspory tepla, nulová novostavba je energeticky samostatná. To zaručují solární panely a inovativní způsob vytápění, nulové stavby však zatím nejsou příliš časté, jelikož vyžadují výrazně specifické podmínky.

Pasivní domy využívají jak zděné, tak i dřevěné konstrukce, důraz je kladen na dokonalou tepelnou izolaci a minimalizování množství tepelných mostů. To jsou například místa, kde se stýká zeď s podlahou a stropem. Těmto bodům je proto třeba věnovat zvýšenou pozornost. Samozřejmostí jsou potom kvalitní okna využívající několika vrstev nebo speciální izolační fólie. Díky ekologicky zaměřené stavbě lze často u pasivních domů čerpat dotace z projektu Zelená úsporám, který podporuje ekostavitelství.

 

Právě se děje

Další zprávy