Ceny pozemků v ČR

Aktualizováno 3. 2. 2023 14:24
Ceny pozemků v Česku se odvíjejí od mnoha faktorů. Nejdůležitějším je asi účel, zda je pozemek určen ke stavbě, či se jedná o louku, zemědělskou půdu, lesy, komerční pozemky, zahrady, apod.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Ceny pozemků závisejí na mnoha faktorech. Důležité je, k jakému účelu chce zájemce pozemek použít - zda má být určen ke stavbě nebo třeba k zemědělským účelům. Druhy pozemků jsou různé:

  • zastavěné plochy a nádvoří
  • ostatní plochy
  • zemědělské pozemky (orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty)
  • lesní pozemky
  • vodní plochy

Poloha a atraktivita

Důležitá je poloha pozemku a celková atraktivita. Jedny z nejdražších stavebních pozemků se nacházejí v blízkosti velkých měst, hlavně u Prahy. O takové lokality je také největší zájem. Svou roli hraje výhodné spojení klidu venkova a čistého vzduchu a zároveň relativní blízkost města. Blízký dálniční sjezd a výjezd cenu pozemku zvyšuje.

Na venkově a v malých městech, daleko od velkých měst, se ceny pozemků pohybují mnohem níže. Menší obecní samosprávy se snaží přilákat další obyvatele nižší cenou nebo různými výhodami poskytovanými při stavbě. Ne vždy mají ale města volné parcely k prodeji. Někdy se zájemci musejí obracet na soukromé investory, kteří parcely nabízejí.

Inženýrské sítě, občanská vybavenost a územní plán

Tržní cenu pozemku ovlivňuje i dostupnost inženýrských sítí, tedy kanalizace, elektřiny, plynu a vodovodu. Výhodou a tím i impulzem ke zvýšení ceny je, pokud je k pozemku nějakým způsobem vyřešený přístup. Dalším faktorem je infrastruktura, okolí pozemku a jeho občanská vybavenost. Tedy školy a školky v okolí, obchody, restaurace, zdravotní středisko nebo sportoviště. I možnosti dopravy jsou zásadní. Velkou výhodou je, když je pozemek dobře dostupný z centra města. Územní plán také hraje roli. Spravují ho obecní či městské úřady. Dá se najít na internetu a sdělí zájemci o pozemek přípustný způsob využití pozemku a jeho okolí. Pozor na výhodné ceny pozemků, které jsou zatím vedené například jako orná půda s tím, že se v budoucnosti změní územní plán a stanou se z nich pozemky stavební. V tomto případě je třeba pečlivě si ověřit, že se tak opravdu stane.

Právní stav a rozloha

Důležitý je i právní stav pozemku, tedy zda je pozemek například zatížen věcným břemenem nebo předkupním právem.
Dalším zásadním kritériem je samozřejmě rozloha pozemku. Ceny stavebních parcel za metr čtvereční se dnes zásadně liší podle výše uvedených kritérií. Některé obce vyhlašují závaznou vyhláškou tzv. cenové mapy stavebních pozemků. Ty slouží k oceňování pozemků. Existuje i databáze cen pozemků.

Pozemek vs. parcela

Pozemkem se označuje určitá část zemského povrchu vyčleněná nějakou hranicí, například vlastnictvím,  katastrálním územím, způsobem využití, regulačním plánem, územním rozhodnutím apod. Může se jednat jen o jednu parcelu, ale i o jejich soubor.

Parcela je pak konkrétní část pozemku vyčleněná v katastrální mapě a označená parcelním číslem. Parcely jsou evidovány v katastru nemovitostí. Parcely jsou stavební, tj. zastavěná plocha a nádvoří, a ostatní pozemkové parcely.

Zemědělský pozemek

Pokud jde o zemědělský pozemek, určuje se jeho tržní hodnota podle různých hledisek. Například podle kvality pozemku pro zemědělské účely, také podle druhu pozemku - zda jde o ornou půdu, trvalé travní porosty atd. Cení se i dobrý přístup k pozemkům.

 

Právě se děje

Další zprávy