PSA Peugeot Citroën

Aktualizováno 18. 11. 2011 15:34
Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën byla v roce 2009 druhým největším producentem automobilů v Evropě a šestým největším výrobcem na světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën je - podle dat z roku 2009 - druhým největším producentem automobilů v Evropě a šestým největším výrobcem na světě.

Automobilka vznikla v roce 1974 sloučením společností Peugeot a Citroën. Historie obou je však mnohem starší.

O společnosti

Předsedou představenstva automobilky PSA Peugeot Citroën je Phillipe Varin a předsedou dozorčí rady Thierry Peugeot.

Společnost působí po celém světě s výjimkou Severní Ameriky a jižní Asie. Kromě osobních automobilů se zaměřuje také na výrobu motorek a nákladních automobilů. V roce 2009 prodala tři miliony automobilů (Peugeot 1,7 milionu, Citroen 1,3 milionu). O rok později se jejich počet zvýšil už na 3,6 milionu.

Historie Peugeotu

Peugeot vznikl v roce 1810 jako potravinářská společnost produkující kávu, pepř a sůl. Záhy se však společnost přeorientovala na produkci automobilů. První bylo vyrobeno v roce 1889 a šlo o Typ 12. Brzy poté se společnost začala účastnit i automobilových závodů.

Během válečných let se Peugeot věnoval, podobně jako další automobilky, válečné produkci. Krátce po skončení konfliktu se vrátil ke svému původnímu zaměření - včetně závodění.

Prvním typem osobních automobilů byl Typ 153. Během dvacátých let Peugeot prosperoval.

V roce 1929 vyrobil první auto podle nového značkování, s nulou uprostřed, Peugeot 201. Ve třicátých letech pokračoval dalšími modely 202, 302 a 402. Modelu 202 se ve Francii v roce 1939 prodalo přes 50 tisíc modelů, čímž se Peugeot zařadil těsně za tehdy konkurenční Citroën.

Po válce sice prodejnost klesla, hned v roce 1947 však Peugeot představil model 203, který počet prodaných vozů dostal opět na historické maximum. Tehdy Peugeot převzal automobilové společnosti Chenard-Walcker a koupil část automobilky Hotchkiss. Krátce nato prorazil i na mezinárodní trhy - v roce 1953 začaly být prodávány modely v Austrálii a o pět let později Peugeot vstoupil také na americký trh.

Aliance s Citroënem

Největší transakci své historie udělal Peugeot v roce 1974, kdy koupil třicetiprocentní podíl v automobilce Citroën, aby ji o rok později převzal úplně. Společný koncern slíbil ponechat odlišné identity obou značek - spolupráce měla probíhat na úrovni inženýrství a technických zdrojů. V roce 1978 koupil také evropskou divizi americké automobilky Chrysler, kterou záhy přeměnil na značku Talbot, prodávanou až do roku 1992.

Rozsáhlé investice však společnosti způsobily finanční problémy. Kromě toho přestal Peugeot v USA a Kanadě stačit na tamější automobilky, proto - po třiatřiceti letech - opustil severoamerický kontinent.

Přestože si majitelé Peugeotu dali za cíl prodávat na konci tisíciletí čtyři miliony automobilů této značky, dosáhli nakonec pouze na polovinu tohoto množství. Politika Peugeotu se zaměřila na obsazení tržních segmentů, na kterých dosud nepůsobil, a využívání efektivnějších výrobních metod. Nově se hodlá, kromě evropského trhu, zaměřit také na Čínu, Rusko a Jižní Ameriku.

Na začátku roku 2005 začala automobilka vyrábět vozy také v České republice. Ve společné továrně s Toyotou, stojící v Ovčárech u Kolína, vyrobí ročně na 300 tisíc automobilů.

Automobilový sport

Peugeot je velmi činný také na poli automobilového sportu. Začátky moderních dějin jeho závodního týmu spadají do roku 1984, kdy se zúčastnil Rallye Korsika a Rallye tisíce jezer. Po tragické nehodě Henri Toivonena v roce 1986 ze seriálu nakrátko odstoupil, v roce 1999 se ale vrátil a s krátkou přestávkou v letech 1995 - 1996 v ní působí - už pod značkou Citroën - dosud.

Nejznámějším jezdcem stáje byl Marcus Grönholm, který vyhrál světový šampionát v letech 2000 a 2002. Momentálně (k červenci 2011) je jedničkou stáje Sebastian Loeb.

Peugoet se účastní také závodu silničních automobilů, 24 hodin Le Mans. Kromě toho také dodával motory týmům Formule 1, s tím však skončil v roce 2000.

Krátká historie Citroënu

Cesta Citroënu započala v roce 1919, kdy byl vyroben první automobil - Type A. Do historie se automobilka zapsala například prvním autem, které objelo Austrálii, nebo jako výrobce, který jako první v Evropě použil celoocelovou konstrukci.

Ve dvacátých letech se ale Citroën odmítl přizpůsobit požadavkům trhu, vyráběl pořád auta stejné velikosti a v kombinaci s jejich nízkou cenou se propadl do ztrát. Zlom nastal až s produkcí automobilu Tractation Avant, který byl prvním sériově vyráběným automobilem s pohonem na přední kola a samonosnou karoserií. Výroba nového modelu však firmu zruinovala a musela ji převzít společnost Michelin.

I přes dobrou pověst, kterou si vybudovala svým odporem k výrobě automobilů pro nacistické Německo a dalšími inovacemi, se jí nepodařilo dostat z finančních problémů. Nepomohlo tomu ani spojením s italským Maserati a proto se stal Citroen v roce 1974 součástí Peugeotu.

 

Právě se děje

Další zprávy