Frankfurt nad Mohanem

21. 1. 2016 9:16
Jedno z největších německých měst se tak trochu vymyká evropskému duchu. Frankfurtu se totiž přezdívá například Big Ebble, nebo Mainhattan podle amerického města New York. Až když sem přijedete, pochopíte, proč tomu tak je.
Frankfurt nad Mohanem
Frankfurt nad Mohanem | Foto: Thinkstock

Frankfurt nad Mohanem vás na první pohled upoutá řadou vysokých mrakodrapů, které v Evropě jen tak neuvidíte. V řade z nich sídlí významné mezinárodní společnosti z velké části operujících na finančních trzích. I proto se Frankfurt v 60. letech minulého století stal centrem finančnictví a posléze také sídlem Evropské centrální banky.

Faktické údaje

Název: Frankfurt nad Mohanem
Stát: Německo
Spolková země: Hesensko
Počet obyvatel: 701 350
Rozloha: 248 km²
Nadmořská výška: 112 m n.m.
Hustota obyvatel: 2 824 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +49 69

 

Město se nachází v jižní části německé spolkové země Hesensko a je bezpochyby jedním z největších evropských dopravních uzlů, a to díky existenci letiště, které se ročně umisťuje na prvních třech příčkách v počtu odbavených osob. Frankfurt je velmi kosmopolitní město, podíl cizinců se odhaduje na celou čtvrtinu obyvatel a zahrnuje na 180 světových národností. Město je také proslulé velkým podílem singles – podle aktuálních údajů má více než polovina frankfurtských domácností pouze jednoho člena.

Ročně se zde také koná mnoho výstav a veletrhů pod názvem Frankfurtské veletrhy. Ty zahrnují na 40 akcí jako je například mezinárodní automobilová výstava, knižní veletrh, hudební veletrh a další. Dalším symbolem Frankfurtu je jablko, a to zejména ve stavu tekutém. Dospělí zde pijí jablečné víno, děti jablečný střik. V typické frankfurtské restauraci si můžete objednat smažený řízek s různými omáčkami, tvarůžky s octem nebo známé klobásky.

Historie

První zmínka o Frankfurtu nad Mohanem pochází z roku 794, kdy o něm promluvil Karel Veliký. Původní osídlení této oblasti však pochází již z mladší doby kamenné. V minulosti zde byl římský vojenský tábor a také franský královský dvůr. V roce 843 se zde nacházelo sídlo říšského sněmu a v roce 1220 se Frankfurt stal svobodným říšským městem. Od roku 1147 zde probíhaly volby králů a od roku 1562 zde byli korunováni císaři. Tím posledním byl v roce 1792 František II. Po pádu Svaté říše římské padl Frankfurt pod vládu arcibiskupa von Dalbergie, který město spolu s dalšími sjednotil pod názvem Rýnský svaz. V roce 1813 se město dostalo pod dočasnou správu vítězných spojenců napoleonských válek a posléze bylo obnoven jeho status svobodného města v rámci Německého spolku.

V roce 1848 došlo v Německu k revoluci a Národní shromáždění bylo svoláno právě do frankfurtského kostela svatého Pavla. V Rakousko-pruské válce v roce 1866 zůstal Frankfurt věrný Německému svazu, přesto byl 18. července anektován Pruskem, což paradoxně velmi pomohlo městu po hospodářské a průmyslové stránce. V dobách nacionálního socialismu bylo z Frankfurtu deportována na deset tisíc Židů a v průběhu druhé světové války bylo město poničeno spojeneckými vojsky. Středověký nádech města vzal v té době za své a v 50. letech 20. století byl postaven nový, moderní Frankfurt, jenž postupem času nabídl možnost sídla velkým společnostem a v roce 1999 také Evropské centrální bance.

Turistické zajímavosti

Frankfurt nad Mohanem
Frankfurt nad Mohanem | Foto: Thinkstock

Centrem Frankfurtu je ulice zvaná Hauptwache, dopravní uzel a nákupní centrum v jednom. Jde také o jednu z nejstarších ulic ve městě, kde se každý pátek koná velký trh zeleniny a sýrů. Nejdelší a nejfrekventovanější je pak ulice Zeil, nejluxusnější a plná věhlasných butiků je pak Goethestrasse. Vynechat byste rozhodně neměli historické jádro města tvořené náměstím Römerberg se starou radnicí Römer, ve které se konaly korunovační slavnosti.

V jižní části náměstí naleznete kostel sv. Mikuláše ze 13. století, jistě nepřehlédnete červený pískovec, ze kterého je postavený. Kousek od náměstí se nachází Muzeum historie s nejstarší zachovalou stavbou města, kaplí z 12. století, která byla kdysi součástí císařského paláce. Frankfurt je muzeí plný, je jich zde na 40 a vybírat můžete například z Muzea dějin sochařství, Muzea užitého umění, Etnologického muzea, Muzea pošty a komunikace nebo Muzea filmu. Na jižním břehu řeky Mohan tvoří sedm velkých muzeí tzv. muzejní míli.

Na sever od náměstí Römerberg stojí kostel sv. Pavla z 18. století a také katedrála sv. Bartoloměje, kde bylo korunováno deset císařů počínaje Maxmiliánem II v roce 1562. Také zde narazíte na rodný dům spisovatele Goetheho. Děti jistě potěšíte návštěvou zoologické zahrady nebo nejvýše položenou restaurací ve věži Main Tower.

Počasí

Ve Frankfurtu je stejně jako v Praze mírné podnebí, kdy se rozdíly mezi teplotami v zimě a v létě pohybují v nám velmi dobře známých mezích. V létě se pohybují mezi 25 a 30 stupni a často se zde vyskytují letní bouřky, v zimě počítejte s teplotami okolo nuly až k mínus 10 stupňům a častými sněhovými srážkami.

 

Právě se děje

Další zprávy